Czekolada, czyli słodki i aromatyczny wyrób cukierniczy z miazgi kakaowej nie musi być, a w zasadzie nie jest smakołykiem przeznaczonym wyłącznie do jedzenia. Dzięki zawartym w  sobie właściwościom znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Ma ona także pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Data dodania: 2014-12-08

Wyświetleń: 2803

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czekolada w medycynie

Udowodniono naukowo, że gorzka czekolada, dzięki obecnym w niej substancjom, ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Spożywanie jej pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania zakrzepów. Co więcej, redukuje ryzyko zawału serca, cukrzycy (z uwagi na niski indeks glikemiczny), demencji starczej czy wylewu. Poprawia i usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz obniża poziom cholesterolu. Dzięki temu, że dostarcza organizmowi energii i usprawnia pracę mózgu, jest również zalecana w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego.

Czekolada w przemyśle kosmetycznym

Czekolada, jako źródło wielu elementów korzystnych z punktu widzenia urody, coraz częściej pojawia się wśród składników preparatów kosmetycznych. Kosmetyki zawierające czekoladę mają wręcz zbawienny wpływ na naszą skórę. Odżywiają i regenerują naskórek, a te wzbogacone mlekiem i wanilią wykazują dodatkowo właściwości nawilżające. Ponadto zawarte w kakaowcu flawonoidy opóźniają procesy starzenia. Co ciekawe, czekolada może także odgrywać rolę sprzymierzeńca w walce z cellulitem. Wszystko za sprawą zawartej w ziarnach kakaowca kofeiny, która oczyszcza organizm z toksyn i wykazuje działanie wyszczuplające.

Płatność czekoladą?

Ziarna kakaowca miały swojego czasu ogromną wartość, w efekcie czego (za czasów Majów, a później też i Azteków) zaczęto je traktować jako walutę. Kupowano za nie m.in. odzież i zwierzęta oraz płacono nimi podatki. Taki system, w którym ziarna kakaowca zastępowały monety, funkcjonował w niektórych obszarach prawdopodobnie nawet do lat 40. XIX wieku.

Czekoladowe paliwo

Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości czekolada dołączy do grona alternatywnych źródeł energii i zacznie napędzać nasze auta. Przeprowadzonych zostało wiele badań dotyczących wykorzystywania organicznych i przyjaznych środowisku odpowiedników paliwa, w tym biopaliwa z tłuszczu pochodzącego z czekolady.

Mimo obecnych problemów z niedostateczną produkcją kakao można z dużą dozą pewności powiedzieć, że czekolada ma doskonałe perspektywy - nie tylko w kuchni!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena