Wódka jest uznawana za tradycyjny polski alkohol. Produkowana jest w naszym kraju od wieków. Poza Polską popularna jest jedynie w Rosji i krajach skandynawskich. Wódka jest obok piwa najczęściej spożywanym alkoholem w naszym kraju. Mogłoby się wydawać, że wiemy o niej wszystko, ale czy na pewno? 

Data dodania: 2015-11-23

Wyświetleń: 699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1 - Definicja polskiej wódki

W 2008 roku zostało wydane rozporządzenie, które miało na celu zarejestrowanie alkoholu jakim jest polska wódka. Zawarte w nim zasady oparte są na definicji tego alkoholu, która została potwierdzona ustawą z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Żeby alkohol mógł zostać nazwany polską wódką, musi spełniać kilka kryteriów: cały proces produkcji musi odbywać się na terenie polski, alkohol ten może być wytwarzany jedynie ze zboża, lub ziemniaków, które zostało wyprodukowane na obszarach Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto wódka nie może zawierać innych dodatków niż woda.

2 - Z czego produkowana jest wódka?

Jak zawarto w definicji polskiej wódki - może być ona wytwarzana jedynie ze zbóż, lub ziemniaków. Zboże użyte do produkcji to pszenica, żyto, jęczmień, owies, czy pszenożyto.

3 - Początki produkcji - alternatywne zastosowanie wódki

Na początku swojej produkcji wódka nie była alkoholem przeznaczonym do spożycia. Jej głównym celem było zastosowanie w lecznictwie. Alkohol ten był rekomendowany zarówno do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. Wódka była powszechnie używana do dezynfekcji. Niekiedy stosowano ją jako znieczulenie. Jej smak znacznie różnił się od smaku alkoholu dostępnego obecnie w sklepach.

4 - Prawo propinacji

W 1496 roku wydany został przywilej, który dawał właścicielowi dóbr ziemskich wyłączne prawo do produkcji i sprzedaży alkoholi w obrębie tychże dóbr. Właściciel ziemski mógł również sprowadzać napoje alkoholowe z innych obszarów i sprzedawać je na terenie swoich włości. Jedynie on mógł czerpać z tego dochody. Często zdarzało się, że kwoty, które uzyskiwał on z tego tytułu były ogromne i przewyższały dochody z innych rodzajów działalności.

5 - Polska wódka na świecie

Polska wódka jest znana na całym świecie. Nasz kraj jest jednym z kluczowych producentów tego alkoholu. Obecnie w kwestii wielkości produkcji Polska zajmuje czwarte miejsce. Znajdujemy się za Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą. Warto zauważyć, że polskie marki sygnujące ten alkohol są rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Wódka jest jednym ze sztandarowych produktów naszego kraju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena