Jeżeli chcesz  dobrze poznać wino francuskie, jego wspaniały smak i zapach, musisz je degustować i nauczyć się rozpoznawać jego pochodzenie z daleka, po butelce, po napisie, po roczniku. Będzie to przygoda na całe życie, bo tysiące winnic produkuje właściwe sobie wina i trzeba czasu żeby je poznać i delektować się nimi.

Data dodania: 2011-03-29

Wyświetleń: 1718

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pamiętaj o tym, żeby degustować „avec modération”, czyli z umiarkowaniem... Ten proces powinien być długi, daj sobie czas na delektowanie się winem. Tu chodzi o jakość a nie ilość.

1. Odwiedź duże stoisko z winami. Czasem znajdziesz podział tylko według kraju pochodzenia ale lepiej, jeśli znajdziesz podział na regiony winiarskie. Tak jest w Makro, gdzie napisy informują o tym , z jakiego regionu Francji pochodzi wino. Zdecyduj się na jeden region, i kup dwie butelki, białe i czerwone. Dobrze czytaj etykiety i wybierz wino butelkowane u producenta, z podanym rocznikiem. Dla wina czerwonego bierz w ciemno rocznik 2007, bardzo dobry dla całej Francji, dla białego nie starszy niż dwa lata.

2. Przy następnych zakupach weź jedno wino różowe i jedno musujące. Rób w domu notatki, zapisuj które wino Ci smakuje, żebyś umiał do niego wrócić.

3. Zlokalizuj na mapie (google) ten region, żebyś mógł się tam „przenieść” w wyobraźni.

4. Zaproś przyjaciół na wieczór wina francuskiego, na którym podzielisz się z nimi swoimi odkryciami no i winem J. Ty dajesz wino, oni potrawy (uprzedź jakie mają być główne składniki, żeby pasowały do Twojego wina)

5. Odwiedź duże targi winiarskie, poznaj technikę degustacji i niezbędne akcesoria. Skoncentruj się na wystawcach z regionu, który już wstępnie poznałeś.

6. Poznaj wymowę nazw producentów, szczepów, i innych określeń występujących na etykietach.

7. Wybierz się w podróż życia !  Odwiedź jeden region, ten, którego wina najbardziej Ci smakowały. Przygotuj się starannie. Najlepiej pojedź pod koniec lata, żeby trafić na „Foire aux Vins” czyli Święto wina. Wtedy będziesz już świadomym znawcą wina tego regionu, samego regionu, kultury picia tego trunku i sposobu świętowania nowego rocznika. Warto to zobaczyć i przeżyć.  

Skorzystaj z tej okazji, żeby poznać miejscową kuchnię, bo wino powinno się dobrze komponować z potrawami. I pamiętaj, żeby wszystko dokumentować. Rób zdjęcia, film, przywieź foldery. Zrobi to duże wrażenie na Twoich gościach. A po udanych jesienno-zimowych domowych degustacjach, planuj następną podróż, do kolejnego regionu...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena