Polacy dość szybko uczą się od Francuzów i do kraju nad Wisłą także dotarł nie tylko sam zwyczaj picia wina, ale również święto wina „Beaujolais Nouveau”.

Data dodania: 2011-03-25

Wyświetleń: 2068

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na temat wina wiemy nie tylko coraz więcej, ale również sami zaczynamy je produkować, a najlepsze do tego warunki zdają się być na zachodzie Polski, w okolicach i w samej Zielonej Górze. Ale nie o produkcji wina będzie, ale o sposobach jego podawania i łączenia z odpowiednimi potrawami. Gospodarzowi wręcz nie wypada zaserwować wina do złych potraw, a tym bardziej w złych kieliszkach, bo zepsuje tym samym smak i jednego i drugiego. Jak więc podawać wino?

Przy podziale wina na białe, czerwone i musujące wystarczą trzy rodzaje kieliszków. Wino czerwone najlepiej jest serwować w średniej wielkości kieliszkach o szerokiej i kulistej czarze, dzięki czemu będzie ono miało możliwość „oddychania”, co wpłynie i na jego smak i aromat. W tym przypadku tak ważne jest też przelewanie wina najpierw do karafki, żeby proces dekantacji mógł się rozpocząć, a dopiero potem do kieliszków. Jeśli chodzi o ich pojemności, to powinny mieć do 130 ml, z czego 80 ml powinno zajmować wino.

Białe wino należy podawać w kieliszkach nieco węższych, jednak nie zupełnie wąskich, taki kształt pozwoli na delektowanie się winem, które będzie płynęło po ściankach wprost do naszych ust. Tutaj również ważne jest, aby nie napełniać całego kieliszka.

W przypadku wina musującego, w tym szampana, stosuje się kieliszki wąskie i wysokie, co powoduje, że bąbelki dłużej mogą unosić się tuż nad powierzchnia wina, co dostarcza dodatkowych walorów smakowych.

Ale jak łączyć je z potrawami? Wino czerwone wytrawne najlepiej smakuje w połączeniu z mięsem czerwonym, tłustymi rybami lub jako aperitif, nie zaleca się podawania go na przykład z kurczakiem, gdyż zdominuje smak mięsa. Wino białe najlepiej będzie smakowało z mięsem białym w tym z kurczakiem, czy indykiem, ale również z chudymi rybami i wszelkiego rodzaju serami. Wina słodkie najlepiej smakują w połączeniu z deserami. Równie ważna, co odpowiednie połączenie wina z potrawami, jest jego odpowiednia temperatura. Nie może to być wino zbyt mocno schłodzone, ani też za ciepłe, optymalna będzie temperatura pokojowa, a będziemy mogli ją ustalić za pomocą specjalnych termometrów, które można kupić w dobrych sklepach winiarskich.

Sztuka podawania wina nie jest łatwa, jednak wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki czemu właściwie nie będzie mowy o popełnieniu jakiegokolwiek faux pas podczas przyjęcia zarówno rodzinnego, jak i przy spotkaniach biznesowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena