Trudno znaleźć w przekazywanych informacjach o trunkach drugą, tak ciekawą historię, jaka wiąże się z irlandzką whiskey. Ogromną rolę odegrał w niej święty Patryk, który – poświęciwszy swoje życie nawróceniu Irlandczyków na chrześcijaństwo – stał się jednocześnie patronem bezpośrednio związanym z „dzbanem Patryka” oraz wyrafinowanym, aromatycznym alkoholem
Legendarne początki whiskey
Jak głosi legenda, żyjący na przełomie IV i V wieku święty Patryk zaobserwował, że pewna szynkarka nie do końca jest uczciwa i nalewa gościom mizerne miarki alkoholu. Chcąc temu zaradzić, święty Patryk posłużył się podstępem i powiedział jej, iż przez to spowoduje pojawienie się w karczmie potworów. Kobieta do tego stopnia przestraszyła się groźby, że od tej pory uczciwie nalewała zamawiany trunek. Święty Patryk zmarł 17 marca i dlatego ten dzień jest uroczyście obchodzonym narodowym świętem Irlandii. Towarzyszy mu tradycja picia irlandzkiej szklaneczki whiskey, zwanej „dzbanem Patryka”.
Czy różni się whisky od whiskey
Podstawowe różnice tkwią w sposobie produkcji - szkocka whisky jest destylowana dwukrotnie, natomiast irlandzka whiskey trzykrotnie. Dojrzewa przez trzy lata, zyskując lżejszy smak niż whisky. Ponieważ do produkcji whiskey nie używa się torfu, nie wyczuwa się w niej zapachu dymu, a aromaty ziemiste są zazwyczaj niewyczuwalne.
Niestety, ze względu na burzliwą historię Zielonej Wyspy tamtejsza whiskey jest o wiele mniej zróżnicowana od swojej szkockiej odpowiedniczki – na szczęście produkcja odżywa i chluba Irlandii ponownie podbija świat.
Jameson Whiskey – najbardziej znana z irlandzkich whiskey
Już w 1780 roku John Jameson po raz pierwszy wyprodukował ten trunek, który stanowi odmianę irlandzkiej whiskey typu blended. Na początku wytwarzano ją w Dublinie. Do dnia dzisiejszego proces blendowania (mieszania destylatów z różnych beczek pod okiem tzw. Master Blendera) tej whiskey tam się odbywa, jednak samą produkcję przeniesiono do położonego w hrabstwie Cork w Irlandii Middleton.
W skali roku sprzedaż tego trunku osiąga liczbę rzędu 22 milionów butelek, kupowanych w 120 krajach. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to najbardziej znana i najlepsza whiskey na świecie.
Bushmills - tradycja i nowoczesność
Destylarnia Bushmills znajduje się w Irlandii Północnej i ma bogatą tradycję, sięgającą 1784 roku. Powstaje w niej nie tylko jedna z najstarszych, ale także najlepszych whiskey na świecie. Zarówno w wersji blended, jak i single malt Bushmills posiada bardzo lekki, roślinny smak, ponieważ do jej produkcji nie wykorzystuje się torfu, a charakteru dodają jej aromaty kwiatowe i owocowe.
Gren Spot Single Pot Still Irish
Jest to rzadka irlandzka whiskey, która powstaje na bazie zacieru ze słodowanego i niesłodowanego jęczmienia, poddawana potrójnej destylacji przeprowadzanej w miedzianych alembikach. Dominują w niej nuty przypraw, zielonego jabłka i goździków.
Ze względu na nietypowy proces produkcji, doskonałe właściwości smakowe i zapachowe oraz niewielki wolumen produkcji cieszy się sławą i uznaniem koneserów.