Wokół wielu gatunków alkoholi powstała silna otoczka, budująca atmosferę smakowania. Historia wytwarzania, sposób serwowania, połączenia smakowe – dla amatorów dobrych alkoholi to istotne szczegóły.

Data dodania: 2018-09-20

Wyświetleń: 633

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje whiskey – kilka ciekawostek na temat tego gatunkowego alkoholu

Na czele trunków, które lepiej smakują gdy pija się je świadomie, jest oczywiście whiskey. Skąd pochodzi, jak smakuje, z czym się ją piją i dla kogo będzie to najlepszy alkohol na prezent? Sprawdźmy zatem!

Nazwa i produkcja whiskey

Pewnie zastanawiacie się jaka jest różnica pomiędzy whisky a whiskey. To detal w nazwie, nie błąd w pisowni. Mówi nam on zwykle o pochodzeniu alkoholu. Whisky szkockie i kanadyjskie, w USA i Irlandii znane jest pod nazwą whiskey. Bez względu na pochodzenie, przez wielu uznawany za najlepszy alkohol świata, whiskey produkowane jest ze słodu jęczmiennego i wody (choć nie zawsze – są na świecie miejsca, gdzie trunek ten to alkohol ryżowy, kukurydziany, itp.).

Whisky szkocka

Wiele osób uważa, że to właśnie skalista Szkocja jest miejscem narodzin tego eleganckiego alkoholu. W rzeczywistości whiskey narodziło się w Irlandii. Odmiana szkocka whisky jest najbardziej popularna na świecie. Uzyskała nawet swój własny alias „Scotch”, co nadało jej nieomal miano osobnego gatunku alkoholu. W naszym kraju to absolutny bestseller wśród wysokoprocentowych alkoholi, szczególnie w formie blended. W wielu lokalach nazwę whisky i „szkocka” można stosować zamiennie, tak silnie gatunek ten utożsamiany jest z rzeczonym krajem.

 

Fot. Zajrzyj po więcej na https://alkohol-online.pl/21-whisky

Whiskey irlandzka

Z czystym sumieniem można użyć tutaj stwierdzenia: oryginalna whiskey. Choć na pierwszy rzut oka nie odróżnimy jej charakteru od szkockiej whisky, to różnica leży w sposobie produkcji. Irlandzka whiskey destylowana jest trzykrotnie (a nie dwukrotnie). Na wyspach kultura picia whiskey na stałe wpisała się w tamtejszą tradycję i została symbolem smaku alkoholu dla prawdziwych mężczyzn. Powolne, łagodne popijanie brunatnego trunku w akompaniamencie chmur palonego tytoniu to obrazek całkiem normalny w Irlandii.

Whiskey amerykańska

Whiskey z USA to mocny brand na rynku alkoholi – któż nie zna czarnej etykiety Tennessee Whiskey Jack Daniels? Jest to produkt, który powstaje z kukurydzy, żyta i pszenicy. Oryginalny smak whiskey z Ameryki Północnej sprawia, że zyskała ona entuzjastów praktycznie na całym świecie, w tym także w Polsce. Alkohol ten krócej dojrzewa w beczce (standardowo to 3 lata), co przekłada się na jego aromat i barwę. Znawcy whiskey zgodnie twierdzą, że spośród wszystkich dostępnych na rynku, whiskey amerykańska najbardziej smakiem przypomina klasycznego burbona.

Whisky japońska

Jest to alkohol najbardziej zbliżony w smaku do whisky szkockiej. Japończycy mają jednak oryginalny sposób destylacji i butelkowania. Tylko najznamienitsi smakosze whiskey wyczują różnicę!

Licencja: Creative Commons