17 marca w Irlandii obchodzone jest jedno z najbardziej kolorowych i radosnych świąt na świecie -  Dzień Świętego Patryka – patrona Zielonej Wyspy, postaci wyjątkowo ważnej dla irlandzkiej świadomości narodowej, historii i kultury.

Data dodania: 2015-03-11

Wyświetleń: 1339

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Święty Patryk był misjonarzem i biskupem, który na obszarze Irlandii na przełomie IV i V wieku krzewił wiarę chrześcijańską. W legendach opisywane są liczne cuda – i szczególny dar przekazywania w najprostszy sposób najtrudniejszych nawet elementów religii. Według podań wytłumaczył wiernym dogmat o Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny – do dzisiaj koniczyna ta, nazywana „shamrock”, stanowi jeden z symboli Irlandii oraz samego święta.

Trzylistna koniczyna to nie jedyny symbol Dnia Świętego Patryka. Ważnym elementem obchodów tego święta jest również kolor zielony. Nie bez powodu Irlandia nazywana jest przecież Zieloną Wyspą. Zieleń symbolizuje wspaniałe irlandzkie krajobrazy i jest bardzo widoczna w trakcie obchodów Dnia Świętego Patryka – zgodnie z tradycją każdy w tym dniu powinien mieć na sobie coś zielonego.

Nieodłącznym elementem świętowania są również tradycyjne irlandzkie trunki: whiskey irlandzka oraz piwo Guiness. Tradycja picia whiskey jest w Irlandii niezwykle mocna. W tym wyjątkowym dniu Irlandczyk z krwi i kości powinien wypić obowiązkową szklankę whiskey, która nazywana jest "dzbanem Patryka". Zwyczaj ten ma swoje źródła w pewnej legendzie: według niej

święty Patryk nastraszył karczmarkę, która nie dolewała mu pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Przestraszona kobieta od tego czasu już zawsze napełniała szklanki z whiskey do pełna.

Z okazji Dnia Świętego Patryka organizowane są liczne parady, imprezy oraz koncerty. Każdy dorosły Irlandczyk wznosi tego dnia toasty na cześć patrona Zielonej Wyspy. Najhuczniej święto obchodzone jest w Dublinie. W stolicy Irlandii odbywa się wówczas kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki. Warto wspomnieć, że jako święto narodowe, 17 marca jest dniem wolnym od pracy. Każdy ma więc okazję, żeby poświętować,  puby tego dnia pękają w szwach, a whiskey jest elementem obowiązkowym. Czysta whiskey, drinki... dla każdego to, co lubi najbardziej. Ci, którzy nie są miłośnikami mocniejszych trunków mogą ostatecznie świętować z kuflem legendarnego już Guinessa w ręku. Dzień Świętego Patryka jest bardzo popularny również poza granicami Irlandii – rozpropagowała je bardzo rozbudowana diaspora. Nic w tym dziwnego, to niezwykle radosne i pełne pozytywnej energii święto.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena