Oto kolejna część przewodnika po technikach ćwiczeń w siłowni plenerowej. Tym razem drugi stopień wtajemniczenia w prawidłową technikę ćwiczeń cardio, czyli treningu wytrzymałościowego.

Data dodania: 2013-09-12

Wyświetleń: 1180

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Technika kluczem do sukcesu #3- trening cardio

Trening cardio ma zwiększać ogólną wydolność organizmu. Niestety, nie ma na to innej metody, niż przekraczanie granic własnych możliwości. Wcześniej trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że ograniczenia te bardzo rzadko pochodzą ze sfery cielesnej. Zdecydowanie częściej ograniczenia te mają charakter psychologiczny. Ostatecznie psychika też broni nas przed nadludzkim wysiłkiem, a w pewnym sensie tego właśnie wymaga od nas trening cardio.


Na samym początku trzeba zaznaczyć, że trening cardio należy zakończyć będąc w stanie samemu dojść do domu. Oczywiście, trzeba się zmęczyć, wypocić, wysapać, ale nie ćwiczyć do omdlenia. Niby oczywista zasada, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istnienia.
Ćwiczenia cardio są monotonne. Nie jest to jednak złośliwość ani przypadek. Z jednej strony- tylko takie ćwiczenia jesteśmy w stanie wykonywać wystarczająco długo, aby się zdrowo zmęczyć, a z drugiej, daje to maksimum bezpieczeństwa- monotonne czynności rzadziej sprowadzają kontuzje. Trzecia rzecz - większość ćwiczeń ogólnorozwojowych może być nudna. Na twoje nieszczęście wszystkie treningi cardio składają się z ćwiczeń ogólnorozwojowych.


Pierwszym krokiem jest ustalenie sobie celu. Potem trzeba sprawdzić własne możliwości - ile czasu możesz jeździć na rowerku albo jeźdźcu? Kiedy czujesz się zmęczony na wahadle? Teraz trzeba ułożyć jakiś sensowny plan. Nie ma jednej recepty na to, jak tego dokonać. Proponuję Ci, żebyś użył pierwszego lepszego urządzenia do treningu cardio i ćwiczył na nim do odczucia zmęczenia i jeszcze dłużej. Ile dłużej? Jeśli w próbie dałeś radę minutę, spróbuj minutę i dziesięć sekund, a jeśli 5 minut, spróbuj innego urządzenia albo 7 minut. Druga opcja to mierzenie tętna, ale to nie jest super wygodne. Spróbuj najpierw osiągnąć swoje maksimum - sam wyczuj, kiedy to następuje. Potem oblicz z uzyskanego tętna 80%. Taka intensywność treningu powinna zostać zachowana - trenuj dopóty, dopóki nie przekroczysz obliczonej wartości, ale postaraj się, aby trening ten był jednocześnie maksymalnie intensywny i maksymalnie długi. Przy odrobinie skupienia nauczysz się zwiększać swoją wydolność i wydłużysz czas treningu. Oczywiście po jakimś czasie musisz powtórzyć test i ustalić nowe progi.


Czy trening cardio dzieli się na serie? I tu zdania są podzielone. Ja radzę ci skorzystać raczej z kilku urządzeń, zamiast wykonywać kilka razy to samo ćwiczenie. Nie mam przy tym żadnego ekstra mądrego wytłumaczenia, po prostu w ten sposób zmęczysz się fizycznie, ale nie będziesz tak bardzo znudzony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena