Czyli ile kalorii można spalić ruszając się w wodzie?

Data dodania: 2018-02-02

Wyświetleń: 1358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydatek energetyczny podczas pływania

Na prozdrowotny styl życia składają się: regularne podejmowanie aktywności fizycznej, odpowiednia długość snu, bezpieczne zachowania seksualne, rozsądna ekspozycja na słońce, unikanie sytuacji stresowych oraz zdolność radzenia sobie z nim, abstynencja/nienadużywanie środków uzależniających (tytoń, alkohol), systematyczność samobadania i uczęszczanie na okresowe badania kontrolne, dokonywanie samokontroli masy ciała oraz zdrowa, zbilansowana dieta.

Zdrowie człowieka w dużej mierze zależy więc od tego co i ile je i od trybu życia jaki prowadzi. Bardzo ważne jest, by dzienny jadłospis dostarczał organizmowi energii, białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz makro- i mikroelementów w ilości należytej i nieprzewyższającej zapotrzebowania organizmu na te składniki. Kiedy granica ta zostanie przekroczona i bilans energetyczny będzie dodatni (tzn., że człowiek więcej spożywa, niż jego organizm tego potrzebuje) – wówczas człowiek przybiera na wadze. Aby uniknąć nadwagi czy otyłości oraz powikłań somatycznych (wszelkie choroby, schorzenia) należy dbać w szczególności o dietę oraz regularnie się ruszać.

Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne – m. in. usprawniają pracę narządów i całych układów, pozytywnie wpływają na nastrój oraz samopoczucie, a także modelują ciało.

Bardzo interesującą aktywnością ruchową, którą bardzo dużo osób chociażby od czasu do czasu podejmuje jest pływanie. Ta forma aktywności jest na tyle uniwersalna, że mogą się jej podjąć osoby w każdym przedziale wiekowym (tj. dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze – pod warunkiem, ze dana osoba nie boryka się z jednostką chorobową, która wyklucza formę aktywności ruchowej w wodzie). W zależności od stylu pływackiego ten rodzaj wysiłku fizycznego powoduje duży wydatek energetyczny. W tabeli nr 1. Przedstawiono koszt energetyczny ponoszony w trakcie pływania różnymi stylami na przykładzie 30-letniego mężczyzny ważącego 70 kilogramów.

Tab. 1 Koszt energetyczny podczas pływania z podziałem na podejmowany styl pływacki przez 30-letniego mężczyznę ważącego 70 kilogramów

Styl pływacki

Tempo pływania

Wydatek energetyczny

w kcal/godz/kg.m.c.

Wydatek energetyczny w kcal/godz/70kg

Grzbietowy

22,9 metrów na minutę

3,39 kcal/godz/kg.m.c.

237,3 kcal/godz/70 kg

32,0 metrów na minutę

5,99 kcal/godz/kg.m.c.

419,3 kcal/godz/70 kg

36,6 metrów na minutę

8,43 kcal/godz/kg.m.c.

590,1 kcal/godz/70 kg

Klasyczny

18,3 metrów na minutę

4,22 kcal/godz/kg.m.c.

295,4 kcal/godz/70 kg

27,4 metrów na minutę

6,32 kcal/godz/kg.m.c.

442,4 kcal/godz/70 kg

Kraul

41,2 metrów na minutę

7,65 kcal/godz/kg.m.c.

535,5 kcal/godz/70 kg

50,3 metrów na minutę

9,31 kcal/godz/kg.m.c.

651,7 kcal/godz/70 kg

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: „Żywienie człowieka zdrowego i chorego tom 2”; Redakcja naukowa: Marian Grzymisławski, Jan Gawęcki; Wydawnictwo naukowe PWN; Warszawa 2012; strona 41

Najkrócej mówiąc, z tabeli wynika, że wiele kalorii można  „pozostawić w wodzie”.

Łącząc przyjemne z pożytecznym poprawiamy kondycję zdrowotną nawet o tym nie myśląc.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena