Żeglarstwo jest bez wątpienia jedną z tych dyscyplin, która potrafi wciągnąć na dobre. Wbrew pozorom nie ogranicza się ono tylko do siedzenia na żaglówce, sterowaniu nią i podziwianiu widoków. Aby być dobrym żeglarzem trzeba dużo wiedzieć. Na przykład do czego służą i jak się tworzy poszczególne węzły żeglarskie.

Data dodania: 2010-05-30

Wyświetleń: 3080

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chcesz żeglować? Naucz się wiązać węzły żeglarskie

Jeżeli chodzi o węzły żeglarskie, to jest ich naprawdę sporo. W przypadku żeglarstwa nie ma lekko - zanim wypłynie się na szerokie wody konieczne jest opanowanie sztuki plątania linek. Może się ona przydać nie tylko w żeglarstwie. Wszyscy miłośnicy wspinaczki obowiązkowo muszą przyswoić sobie wiedzę, na ten temat. Naturalnie węzły żeglarskie i wiedza na temat ich wiązania jest przedmiotem kursów, dość często organizowanych zwłaszcza na Mazurach. Warto w nie zainwestować, zwłaszcza jeśli planujemy przystąpić do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego.

Każdy ma inne zadanie

Jednym z węzłów żeglarskich jest węzeł szotowy, prosty , łatwy w wiązaniu. Służy on do wiązania dwóch linek. Co ciekawe węzeł ten stosowany jest również we włókiennictwie do łączenia nitek przędzy. Dlatego też bywa on nazywany węzłem tkackim. Węzły żeglarskie mają różne przeznaczenie, jeden z nich jest natomiast niezwykle istotny. To węzeł ratowniczy, szczególnie przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy koło danego przedmiotu niezbędne jest związanie niezaciskającej się pętli. Co ciekawe od żeglarzy wymagana jest umiejętność zawiązywania go tylko przy pomocy jednej ręki. Omawiając najważniejsze węzły żeglarskie warto wspomnieć o jeszcze jednym. To węzeł o dość enigmatycznej nazwie - węzeł babski. Jest to źle zawiązany węzeł płaski, zwany również „złodziejskim". Węzły żeglarskie tego typu mają dość ciekawą historię. Wspomniany był wiązany na dawnych żaglowcach, a członkowie załogi chcieli przy jego pomocy wykryć, czy na pokładzie znajduje się złodziej. W tym celu wiązali oni nieprawidłowo węzeł na swoim worku żeglarskim, licząc, że złodziej odruchowo zwiąże go w sposób prawidłowy. Jak widać nawet w tak zasupłanym zagadnieniu jak węzły żeglarskie, znajdą się ciekawostki.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena