Kitesurfing to w uproszczeniu pływanie na desce przy użyciu latawca. W ten sposób jesteśmy w stanie wykonywać przeróżne efektowne elementy na wodzie i ponad nią. Dyscyplina ta dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

Data dodania: 2012-05-30

Wyświetleń: 1607

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co prawda wymaga od nas pewnych niezbędnych umiejętności technicznych, ale jeśli ktoś się zakocha w tym sporcie, to podoła każdemu zadaniu. Rozpoczynając swoją przygodę z kitesurfingiem, warto pierwsze kroki skierować do doświadczonego instruktora bądź liczącej się szkoły, aby nauczyć się podstaw tego sportu. Zachowanie równowagi na desce i wyczucie latawca, a raczej panowanie nad nim, to najistotniejsze części szkolenia dla początkującego kitesurfera.

m

Istnieje kilka stylów uprawiania tej dziedziny sportu, a mianowicie:

- Freeride (najprostsza forma pływania + łatwe ewolucje),
- Freestyle (bardziej zaawansowana forma ze skomplikowanymi ewolucjami),
- Riding (to w wolnym tłumaczeniu „jazda na fali”).

Jeśli chodzi o sprzęt stosowany w kitesurfingu, to wyróżnić należy deski i latawce, które są odpowiednio dopasowywane do stylu i predyspozycji danej osoby. Deski zaopatrzone są w tzw. footstrapy, które mocują stopy i dają tym samym większe poczucie bezpieczeństwa. Natomiast latawce to sprawa bardziej skomplikowana. Powszechnie znane i stosowane są dwa rodzaje latawców: dmuchane oraz komorowe. Sam latawiec jest połączony z drążkiem sterującym i trapezem biodrowym za pomocą linek, których ilość jest zróżnicowana względem umiejętności. Na przykład: osobom początkującym poleca się latawce dwulinkowe o mniejszej powierzchni - do 3 metrów. Trzeba pamiętać, że im większa powierzchnia, tym frajda wzrasta, ale za to  staje się bardziej nieprzewidywalna  i  ekstremalna.

Kitesurfing to doskonały sport dla każdego, przynosi wiele radości i nigdy się nie nudzi. Ale uprawiając ten sport nie możemy zapominać o najważniejszym aspekcie, o bezpieczeństwie swoim i osób będących w naszym otoczeniu. Musimy wiedzieć, że: jeśli zaczynamy naukę, to zawsze pod okiem instruktora, nie wchodzimy do wody, kiedy pogoda jest niesprzyjająca, musimy mieć co najmniej 100 metrów przestrzeni wokół siebie, unikać miejsc skalistych, stosować się do regulaminów i wytycznych akwenu na którym zamierzamy pływać.

Zawsze sprawdzajmy sprzęt przed przystąpieniem do działania i nie wstydźmy się stosować dodatkowych ochraniaczy - one naprawdę łagodzą konsekwencje wypadków. Zdrowy rozsądek to gwarancja udanej i pewnej zabawy na lata.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena