Z najnowszego raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011″ wynika, że życie seksualne jest satysfakcjonujące dla 68% Polaków, natomiast tylko dla 9% nie wiąże się ono z żadną przyjemnością.

Data dodania: 2012-07-12

Wyświetleń: 1271

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przebadano dwie grupy: jedną stanowili ludzie w wieku od 15 do 49 lat, natomiast drugą ludzie w wieku 15 – 59 lat. Prof. Izdebski mówi, że przeciętny Polak ma w ciągu życia czterech partnerów seksualnych (dokładnie 4,28). Podobne wyniki uzyskano przy sporządzaniu poprzedniego raportu w 2005 roku.

46% Polaków w przedziale wiekowym od 15 do 49 lat żyje w związku małżeńskim, natomiast w związkach nieformalnych pozostaje ich 22%. Spośród tych osób 28% zadeklarowało, że ślub ze swoim partnerem planuje wziąć w najbliższym czasie. Niewiele mniej, bo 26% uważa, że związek małżeński nie jest koniecznością, żeby być z kimś, kogo się kocha. 21% jest zdania, że ślub nie może być gwarancją trwałości związku, tyle samo osób twierdzi, że powodem życia w konkubinacie jest zbyt młody wiek.

m

Przeciętny Polak w ciągu swojego życia był w dwóch stałych związkach trwających minimum pół roku. Seks z kimś innym niż ze swoim partnerem uprawiało co najmniej jeden raz 21% mężczyzn i 12% kobiet. 17% par od siebie odeszło z tego powodu, w 13% związków pogorszyły się relacje. 40% par nie przejęło się zbytnio zaistniałą zdradą, a u 14% związków spowodowało to wzmocnienie więzi między partnerami. 14% mężczyzn co najmniej raz skorzystało z odpłatnych usług seksualnych. Wśród kobiet mniej niż 0,5% miało kontakt z prostytucją. Z raportu wynika, że z podobnych usług korzystało już ponad 20% chłopców w wieku od 15 do 17 lat i 16% w wieku od 18 do 24 lat. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz uważa, że powodem tego jest istniejąca obecnie nowa moda na płatny seks wśród młodzieży. Według niego często na szesnaste urodziny dają sobie prezent w postaci wizyty w agencji towarzyskiej.

Prawie że połowa mężczyzn (49%) i nieco mniej kobiet (38%) szukało w Internecie materiałów erotycznych. 5% badanych może się pochwalić odbyciem seksu wirtualnego, natomiast 10% było z osobą poznaną w sieci w bliskim i rzeczywistym kontakcie fizycznym.

56% badanych w wieku od 15 do 59 lat przyznaje, że doświadczyło kiedyś trudności we współżyciu. Najczęstszymi tego powodami mogą być stres i zmęczenie (26%), świadomość ryzyka zajścia w niechcianą ciążę (25%), choroba lub złe samopoczucie (13%), obawa przed tym, że badany nie sprawdzi się w łóżku (9%), oraz przekonanie, że jego/jej ciało jest nieatrakcyjne (8%).

Jedna czwarta Polaków traktuje temat par homoseksualnych jako coś normalnego. Niemal połowa naszych rodaków (48%) uważa, że seks osób o tej samej płci nie jest rzeczą naturalną, ale nie ma przy tym nic przeciwko temu. 35% ankietowanych w wieku od 15 do 49 lat jest zdania, że ludzie, którym podobają się osoby tej samej płci powinny jak najszybciej poddać się leczeniu i zmienić swoje upodobania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena