Ostatnie badanie kliniczne, które przeprowadzano w Polsce na temat wpływu komputera na oczy użytkowników podały zatrważające dane. Aż 96% osób korzystających z komputera minimum 4 godziny dziennie skarżyło się na występowanie co najmniej jednego z objawów tzw. Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS).

Data dodania: 2012-07-02

Wyświetleń: 1854

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to stosunkowo nowa jednostka chorobowa objawiająca się zmęczeniem oczu, uczuciem suchości oka, zaburzeniami widzenia barwnego, podwójnym widzeniem, spadkiem ostrości wzroku oraz bólami głowy, szyi i pleców. Jej wystąpienie spowodowane jest nieprzestrzeganiem zasad ergonomii pracy. Niewłaściwa postawa przed komputerem, źle ustawiony monitor, nieprawidłowe oświetlenie biurka oraz wcześniej zdiagnozowana wada wzroku może prowadzić do wystąpienia objawów choroby.

m

Jak się przed nią uchronić? Oprócz prawidłowego przygotowania miejsca pracy należy pamiętać o robieniu kilkuminutowych przerw dla oczu. Zamknięcie powiek pozwoli zregenerować film łzowy i zwilżyć wysuszoną rogówkę. Należy również pamiętać o mruganiu. Wydawać by się mogło, że tak jak nie zwracamy uwagi na wzięcie oddechu czy kolejne uderzenie serca tak mrugnięcie okiem jest równie czymś oczywistym. Okazuje się jednak, że podczas wykonywania pracy na komputerze nasze powieki zamykają się średnio 5 razy rzadziej, co prowadzi do wystąpienia wielu powikłań w tym zespołu suchego oka czy syndromu widzenia komputerowego. Z tego powodu warto narzucić sobie zasadę częstszego mrugania bądź przymykania oczu co kilka minut.

W przypadku nasilonych dolegliwości Syndromu Komputerowego Widzenia można zaopatrzyć się w okulary przeznaczone do pracy przed komputerem, które zaopatrzone są w specjalne filtry chroniące przed szkodliwym działaniem komputera.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena