Przyzwyczailiśmy się trochę poprzez różne kody kulturowe do tego, że surfing raczej kojarzy nam się z filmami hollywoodzkimi. Czy jednak dla osób z naszej szerokości geograficznej rzeczywiście jest to dyscyplina sportowa niedostępna? Wcale nie musi tak być.

Data dodania: 2021-04-09

Wyświetleń: 985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak rozpocząć przygodę z surfingiem?

Tym bardziej to widać, że w ostatnich latach ten sport będzie zyskiwać i to bardzo na popularności. Przybywa amatorów takiej aktywności fizycznej zarówno wśród kobiet jak też mężczyzn. Najlepsze fale oczywiście będziemy mieć, wyjeżdżając na wakacje do innych krajów, gdzie są one o wiele większe. Okazuje się jednak, że trenować możemy w zasadzie wszędzie i również w Polsce. Jeżeli więc mieliśmy wcześniej jakieś wątpliwości, czy jest to sport dla nas, to byliśmy w dużym błędzie. Trzeba tylko wiedzieć jak się przygotować do wyjazdu i które metody treningowe będą najbardziej skuteczne.

Deska również ma znaczenie

Oczywiście poza samym treningiem istotne będą względy techniczne, czyli po prostu jeśli chodzi o nasze wyposażenie. Jak wiadomo, kluczowa będzie tu deska. Na nasze szczęście powstaje cała masa sklepów, które będą sprzedawały deski surfingowe. Najczęściej będą one oferowane w punktach, które koncentrują się także na sportach wodnych takich jak kitesurfing albo windsurfing, które są jednak jeszcze o wiele bardziej popularne w Polsce. Niemniej jednak mamy dostęp do bardzo dużej ilości producentów, a sprzedawcy są coraz bardziej wykwalifikowani i rzeczywiście orientują się w tym, jakie modele będą dedykowane dla amatorów i które najlepiej będą się sprawdzały na przykład w naszej szerokości geograficznej, czy też może w innych krajach.

Deski muszą mieć przecież odpowiednią wytrzymałość. Do tego będzie dochodzić grubość, szerokość i długość. Przed zakupem warto też poradzić się o wiele bardziej doświadczonych surferów lub surferek. Jest cała masa blogów oraz portali specjalistycznych. Obstawianie meczy CS GO to najlepsza rozrywka w typowanie rezultatów oraz poznanie różnicy w poziomach poszczególnych teamów.

Trening przed właściwym surfowaniem

Oczywiście nie jest też żadną tajemnicą, że przed sezonem musimy się bardzo szczegółowo przygotować do surfowania. Ma to kluczowe znaczenie, szczególnie w przypadku polskich sportowców, gdzie przecież w naszym kraju raczej nie dysponujemy falami. Naturalnie pojawiają się takie, które kwalifikują się do uprawiania tego sportu, ale występują jesienią lub zimą. Na taką odwagę decyduje się jednak tylko garstka zapaleńców.

Tak więc trzeba się tutaj skoncentrować na mobilności. Jest to kwestia najważniejsza, bo chodzi o odpowiedni zakres ruchu. Jest to kluczowe, ponieważ podczas pływania będziemy przyjmowali wymagające pozycje. Należy, więc zwiększyć rotację, chociażby w odcinku piersiowym kręgosłupa, a także ruchomość obręczy barkowej. Trzeba też umiejętnie balansować biodrem. Bardzo często trenerzy rekomendują tu pracę nad swoim ciałem z wykorzystaniem jogi.

Siła i kondycja

Surfing to dyscyplina sportu, która łączy w sobie wymogi zarówno w zakresie siły, ale też kondycji. Dlatego musimy postawić na wzmocnienie mięśni pleców. One będą odpowiadały za efektywne poruszanie się na wodzie. Rekomendowana jest również jazda na rowerze albo bieganie, które skutecznie rozwiną nam kondycję.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena