Pływanie niemowlaka na basenie jest ciągle w naszym kraju mało popularne. Jednak coraz częściej można zobaczyć w wodzie rodziców z kilkumiesięcznym dzieckiem.

Data dodania: 2017-10-23

Wyświetleń: 1032

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauka pływania dla niemowląt

Pamiętajmy, że woda była naturalnym środowiskiem dla maleństwa przez 9 miesięcy, aż do momentu narodzin. Fachowcy uważają, że do około 6 – 8 miesiąca życia mają one naturalny odruch pływania i nie boją się wody. Niejednokrotnie rodzice obawiają się zbyt szybko rozpoczynać naukę pływania ze swoim dzieckiem. Jednak rozpoczynając pływanie z niemowlakiem, wspomaga się nie tylko jego rozwój fizyczny, ale szereg innych funkcji życiowych.

Jakie są zalety pływania niemowląt?
Do najważniejszych zalet spędzania czasu z niemowlakiem na basenie można zaliczyć:
-dostarczanie dziecku wielu przyjemności, ciekawej formy rozrywki i ulubionej zabawy;
-wspomaganie rozwoju koordynacji ruchowej malucha oraz ogólnego rozwoju fizycznego;
-profilaktykę chorób i wad kręgosłupa;
-poprawę odporności dziecka;
-doskonałą formę rehabilitacji dla dzieci z problemami kostno-stawowymi;
-rozwijanie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dzieckiem, co daje maleństwu zwiększone poczucie bezpieczeństwa.

Jak prawidłowo przygotować niemowlaka do wizyty na basenie?
Przed pierwszą wizytą na basenie należy skontaktować się z pediatrą, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania do udziału w tego typu zajęciach. Przed każdym wejściem do wody należy założyć dziecku pieluchy, które są przystosowane do pływania. Zabawę w wodzie rozpoczynamy od delikatnego oblewania maluszka wodą, następnie wolno i stopniowo zanurzamy go. Mówi się o tzw. instynkcie życia płodowego, który sprawia, że dzieci w basenie odruchowo wstrzymują oddech pod wodą, W trakcie wchodzenia do wody należy trzymać dziecko przytulone do siebie, co da mu zwiększone poczucie bezpieczeństwa i pomoże łatwiej przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Nie zabraniamy niemowlakowi rozglądać się dookoła siebie. Można zabrać ze sobą kolorowe i ulubione zabawki dziecka, co sprawi, że będzie ono chętniej przebywało w wodzie. Istotną sprawą jest to, że nie należy karmić dziecka bezpośrednio przed planowaną wizytą na basenie.

Jak powinien wyglądać odpowiednio przygotowany basen?
Basen to miejsce użyteczności publicznej i powinien spełniać określone wymogi oraz podlegać systematycznym kontrolom odpowiednich osób i instytucji. Zabiegi te mają na celu sprawdzanie stanu wody  pod względem czystości i temperatury. Szkoła pływania nie powinna prowadzić zajęć nauki pływania na obiektach, które nie spełniają określonych norm oraz ich użytkowanie nie jest w pełni bezpieczne. Na niektórych basenach zamiast chloru, woda jest ozonowana. Nie ma jednak powodu, żeby unikać chloru, ponieważ skutecznie niszczy bakterie, a jedyną przeszkodą może być uczulenie dziecka na ten pierwiastek. W miejscu wyznaczonym dla najmłodszych dzieci, głębokość wody powinna wynosić od 20 cm do 120 cm, natomiast optymalna temperatura wody powinna wahać się w przedziale 32 – 34 stopni. Pamiętać należy także, że na basen nie zabieramy  malucha przeziębionego lub cierpiącego na inne choroby czy schorzenia.

Podsumowując
Nauka pływania dla niemowląt powinna dostarczać mu wielu przyjemności i zabawy, co w zdecydowany sposób pozytywnie wpływa na jego harmonijny rozwój. Jeśli rodzice mają wątpliwości, czy basen jest odpowiednim miejscem dla ich dziecka, to warto zapisać się na specjalne zajęcia dla niemowląt, podczas których nasze maleństwo nauczy się pływać pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena