Wraz ze zbliżającą się zimą nadszedł kolejny sezon na sporty wodne. Żeglarstwo czy windsurfing z pewnością pozwolą nam aktywnie wypocząć podczas urlopu. Podstawą tych sportów jest jednak umiejętność pływania i obycie z wodą, a tego, albo nauczymy się zimą albo wcale.

Data dodania: 2013-11-20

Wyświetleń: 1601

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak bezproblemowo rozpocząć naukę pływania?

Co zrobić, jeśli nie opanowaliśmy jeszcze tej sztuki? Najwyższy czas rozpocząć naukę! Pływać może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku i predyspozycji fizycznych. Najprościej zacząć od spokojnego oswajania się wodą. Niektóre pływalnie posiadają specjalne części basenowe przeznaczone dla dzieci lub osób, które nie potrafią pływać. Korzystanie z nich to żaden wstyd. Woda w takim miejscu nie jest zbyt głęboka, dlatego nie musimy obawiać się o nasze bezpieczeństwo. Dobrymi ćwiczeniami na oswojenie się z wodą jest np. odbijanie z kimś piłki. Aby nadążyć za piłką, musimy poruszać się w wodzie, pokonywać jej opór, a niekiedy również się w niej zanurzyć. Dzięki temu ćwiczymy również nabieranie powietrza i wypuszczanie go pod wodą.

Ćwiczenie z oddychaniem warto również poćwiczyć na spokojnie, na przemian zanurzając i wynurzając głowę z wody. Po paru takich treningach powinniśmy już być przygotowani na wizytę w głębszej wodzie. Oczywiście na warto od razu wybierać się na najgłębszą część basenu. Na początek wybierzmy tę stronę, gdzie woda sięga nam do pasa. Również i tutaj dobrze jest powtórzyć ćwiczenia, które wykonywaliśmy w płytszym basenie. Pozwoli nam to pokonać strach przed wodą i oswoić się z nowym środowiskiem. Następnie możemy położyć się na wodzie i próbować w niej utrzymać. W większości basenów dostępne są specjalne deski do pływania i inne tego rodzaju sprzęty, które powinny ułatwić nam wykonanie tego manewru. Warto z nich skorzystać. Dzięki nim szybciej opanujemy nawyk utrzymywania się na wodzie. Jeżeli nie chcemy korzystać ze sprzętu „po kimś”, warto zaopatrzyć się w coś swojego.

W sklepach sportowych znajdziemy duży wybór tego rodzaju gadżetów. Kładąc się na wodzie z deską w rękach można również wykonywać ruchy nogami odpowiednie do stylów pływackich, np. do żabki. Dzięki temu zaczniemy się przemieszczać i pokonywać pierwsze basenowe odległości. Pokonanie strachu przed wodą i opanowanie umiejętności utrzymywania się na jej powierzchni to podstawy do nauki pływania poszczególnymi stylami. Niektórzy potrafią opanować tą sztukę bardzo szybko, inni potrzebują nieco więcej czasu. Nie warto jednak się poddawać, mimo iż początki nauki pływania bywają bardzo trudne. Pamiętajmy jednak, że umiejętność pływania jest niezbędna, gdy wypoczywamy nad wodą, kąpiemy się w morzu czy żeglujemy, a niekiedy także może uratować nam życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena