Ilekroć uczymy się czegoś nowego, prędzej czy później dochodzimy do takiego etapu, kiedy opanowaliśmy już maksymalną ilość wiedzy. Podobnie mogłoby być w przypadku rolek. Na szczęście sport ten jest na tyle rozległą aktywnością, że co jakiś czas zaskakuje nas nowymi elementami czy trickami.

Data dodania: 2014-03-11

Wyświetleń: 2688

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeplatanka i slalom, czyli jak doskonalić jazdę na rolkach

O trickach można by napisać wiele. Ciągle pojawiają się nowe kombinacje i układy ruchów. Nauka tricków bywa niekiedy bardzo czasochłonna i wymaga od rolkarza wiele cierpliwości i odwagi. Nie wszyscy są jednak stworzeni do wykonywania skomplikowanych akrobacji rolkowych.

Pośród rolkarzy na pewno znajdą się osoby, którym zależy jedynie na doskonaleniu techniki swojej jazdy. To właśnie dla nich przygotowano specjalne ćwiczenia, które pozwolą uczynić ich jazdę jeszcze bardziej efektywną. Oczywiście, zestaw takich ćwiczeń jest bardzo rozległy. Wybraliśmy jednak dwa najważniejsze, które jest w stanie wykonać praktycznie każdy rolkarz.

Przekładanka (przeplatanka)

Pierwszym z nich jest tzw. przekładanka, zwana także przeplatanką. Dzięki niej można wykonać płynny skręt bez potrzeby zatrzymywania się i utraty prędkości. Zanim zastosujemy jednak przekładankę w praktyce, warto przećwiczyć ją „na sucho”. Jak to zrobić?

Nogi lekko uginamy w kolanach i przenosimy ciężar ciała na lewą stronę. Prawą nogę unosimy lekko nad ziemią i układamy po drugiej stronie nogi lewej. Kiedy już zapamiętasz poszczególny układ ruchów, warto utrudnić sobie trochę zadanie i ten sam manewr wykonać włączając w to jazdę. Oczywiście chodzi tu o jazdę z minimalną prędkością. W początkowym cyklu nauki z pewnością zaliczysz kilka upadków. Przeplatanka wymaga bowiem wysokiej umiejętności zachowania równowagi. Zabezpiecz zatem dobrze swoje kolana i łokcie ochraniaczami. Dzięki nim nauka może nie pójdzie zbyt szybko, ale na pewno bezboleśnie.

Slalom na rolkach

Kolejne ćwiczenie to slalom. Do tej pory nie wymyślono chyba lepszego sposobu, który pozwalałby na skuteczniejszą naukę skręcania i jazdy przy udziale krawędzi. Możesz ułożyć swój własny tor slalomowy o większym bądź mniejszym stopniu trudności.

Optymalna odległość pomiędzy poszczególnymi przeszkodami to około półtora metra. Jak przygotować się do slalomu? Przede wszystkim bazuj na ugiętych kolanach. Przed rozpoczęciem jazdy wysuń lewą nogę lekko do przodu. Gdy miniesz pierwszą przeszkodę, przenieś ciężar ciała na lewą stronę i lekko obróć tułów w tą samą stronę.

Następnie do przodu wysuń nogę prawą i na tą stronę również przenieś swój ciężar. Ułatwi Ci to ominięcie kolejnego pachołka na drodze slalomu. Jest to najprostszy model jazdy slalomem. Kiedy już go opanujesz, możesz pokusić się o coś bardziej trudniejszego. Możliwości jazdy slalomem jest tyle, ile podpowiada nam wyobraźnia. Możesz więc skorzystać z gotowych pomysłów lub stworzyć coś indywidualnego.

Omówione ćwiczenia z pewnością pozwolą Ci wypracować odpowiednią koordynację ciała i poczuć się na rolkach jeszcze lepiej!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena