Wybór broni krótkiej jest w zasadzie niezbyt skomplikowany, ale wybór strzelby to już zupełnie inna sprawa. Choć jest to generalnie broń uznawana za dość prostą konstrukcyjnie, to dobranie jej do swoich oczekiwań będzie sprawiało pewne trudności.

 

Data dodania: 2021-11-10

Wyświetleń: 424

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Duże wyzwanie dla strzelca: wybór strzelby idealnej

Skąd te problemy z doborem strzelby?

Strzelbę dobiera się dość trudno z dwóch powodów: po pierwsze w grę wchodzi tu specyficzna mechanika strzału, a więc konieczność przyjęcia pozycji celowniczej oraz amortyzacji odrzutu broni. Po drugie – odejście od klasycznych konstrukcji rusznikarskich i skupienie się przez producentów na uniwersalnych sposobach wykończenia stopki (i nie tylko) wymusza pewne kompromisy.

Nie od rzeczy będzie zacząć od pewnych wstępnych informacji.

  • Prosta strzelba na przestrzeni lat ewoluowała – modele półautomatyczne często nie są tak niezawodne, jak strzelby jednostrzałowe, ale mogą być od nich znacznie wygodniejsze.
  • Dziś raczej nie można liczyć na to, że strzelba będzie idealnie dopasowana do strzelca. Trzeba pogodzić się z tym, że w dobie produkcji masowej każda broń będzie swego rodzaju kompromisem. Chodzi więc o znalezienie takiej, która będzie dopasowana jak najlepiej.
  • Nie ma jednego wzorca konstrukcyjnego. Choć strzelby na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, to są między nimi subtelne różnice, takie jak choćby obecność lub brak baki, które będą wpływały na celność, wygodę i bezpieczeństwo obsługi broni.

Strzelba i jej masa. Czy to jest poważne ograniczenie?

Strzelba o klasycznej konstrukcji zwykle waży nieco ponad 3 kilogramy. Wraz z dokładaniem kolejnych systemów, w tym półautomatycznego ładowania, masa broni rośnie. Wydaje się, że nawet przy 4 kilogramach nie powinno to stanowić większego problemu dla przeważającej części strzelców.

W tym momencie warto jednak zwrócić uwagę także i na to, że o ile sama masa najczęściej nie stanowi istotnego problemu, to już jej rozkład na całej długości broni może wpływać na obniżenie precyzji celowania lub szybsze zmęczenie. Dobrej jakości strzelby mają zbliżony rozkład masy, natomiast są w ofercie producentów modele odbiegające pod tym względem od „normy” i warto się do nich przymierzyć przed dokonaniem zakupu.

Im więcej pocisków, tym lepiej? Niekoniecznie

Kwestia ilości pocisków w magazynku to rzecz wciąż dość kontrowersyjna. Klasyczne strzelby wymagają ręcznego przeładowania po każdym strzale, co w oczywisty sposób zmniejsza tempo oddawania strzałów i komfort użytkowania broni. Jednak zastosowanie magazynka i mechanizmu półautomatycznego lub automatycznego wpływa na zwiększenie masy strzelby. Dawniej komentowano również, że takie konstrukcje nie są tak niezawodne, jak strzelby jednostrzałowe.

Faktycznie, starsze modele miały swoje wady, co wiązało się wprost z większym poziomem skomplikowania mechaniki broni. Dziś praktycznie wszyscy czołowi producenci uporali się z tymi problemami, choć niekoniecznie w ten sam sposób. Poszczególne modele zbierają mniej lub bardziej pochlebne opinie i raczej nie można powiedzieć, że powtarzalne strzelby są ogólnie bardziej zawodne od jednostrzałowych. 

Sama koncepcja strzelb powtarzalnych pozostaje oczywiście już w swoich podstawach nieco bardziej problematyczna, a wspominamy o tym dlatego, że przy bardzo ograniczonym budżecie niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu prostszego, ale od lepszego producenta, niż strzelby bardziej skomplikowanej, ale nie aż tak dopracowanej.

Wszystko rozbija się o producenta

Jak w każdym przypadku, także jeżeli chodzi o strzelby, zawsze warto zwracać uwagę na producenta. To najszybszy sposób wstępnej oceny jakości – poszczególne marki zwykle utrzymują na przestrzeni lat równy poziom jakości, więc można w miarę bezpiecznie założyć, że jeśli dana firma zawsze była znana z dobrych strzelb, to kolejne modele też będą niezłe. Gdyby analizować to punkt po punkcie: typ mechanizmu, rodzaj stali, budowę stopki, konstrukcję przyrządów celowniczych itd., powstałaby z tego solidna analiza techniczna, ale w gruncie rzeczy niewielu strzelców potrzebuje aż tak precyzyjnej analizy przed zakupem broni.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena