Od samego początku swojego istnienia boksu jako dyscypliny sportowej, budzi on wiele kontrowersji, głównie z uwagi na duży procent kontuzji, jakie towarzyszą zawodnikom uprawiającym ten rodzaj sportu. Czy boks jest w ogóle bezpieczny?

Data dodania: 2015-06-24

Wyświetleń: 1205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy uprawianie boksu jest bezpieczne?

Zwolennicy uprawiania tej dyscypliny sportu są dość liczni na całym świecie, również w naszym kraju. Wskazują wyraźnie, że boksowanie jest całkowicie bezpieczne i nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Co więcej, pokazują często kariery wielu znanych bokserów, którzy uniknęli losu dzieci wychowanych na ulicy i wyszli na prostą.

Wydaje się, że trening bokserski jest świetnym ogólnorozwojowym treningiem, który bardzo dobrze wpływa na kondycję całego ciała. Ćwiczenia pomagają przede wszystkim zbudować odporność organizmu na długotrwały i wyczerpujący wysiłek fizyczny. Trudno polemizować z tak postawionym zagadnieniem, każda forma aktywności fizycznej jest pożyteczna dla naszego organizmu. Sam trening bokserski rzeczywiście ma pozytywny wpływ na zdrowie. Problem pojawia się wówczas, gdy dochodzi do częstych pojedynków na ringu.

Boks uprawiany jest w dwóch różnych wersjach – amatorskiej i zawodowej. Ci pierwsi chronieni są kaskami na głowie, mają również mniejsze rękawice, co zmniejsza siłę przyjmowanych uderzeń. W znacznie gorszej sytuacji jest sportowiec uprawiający tę dyscyplinę zawodowo. Zawodnicy walczą bez większych zabezpieczeń, a ich duże rękawice mają o wiele większą siłę rażenia. Prowadzi to do wielu kontuzji, często nawet dość poważnych. Znane są głośne przypadki byłych bokserów, którzy dożywali swych lat w kalectwie. Jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tego sportu, Muhammad Ali, cierpi dziś na chorobę Parkinsona, będącą najprawdopodobniej rezultatem długiej kariery sportowej i dawnych urazów. Znane są również przypadki śmierci na ringu lub bezpośrednio po bokserskim pojedynku. Często choroby objawiają się dopiero po latach, mikro urazy, jakich doświadcza ludzki mózg w wyniku silnych ciosów, dają znać o sobie niekiedy w bardzo późnym wieku. Amatorsko uprawiany boks jest więc znacznie bezpieczniejszym sportem.

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy uprawianie boksu jest niebezpieczne dla zdrowia. W dzisiejszym świecie niemal każda dyscyplina sportu wymaga ogromnych poświęceń, zwłaszcza na poziomie zawodowym. Sport uprawiany dla własnej przyjemności i poprawienia ogólnego stanu zdrowia nie powinien być niebezpieczny.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena