Bumpery to stalowe krążki pokryte warstwą amortyzującą uderzenia. Kiedy warto zdecydować się na taki rodzaj obciążenia? Czy powlekane talerze sprawdzą się w domowej siłowni i na początku przygody z kulturystyką?

Data dodania: 2023-11-28

Wyświetleń: 371

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bumpery - gumowe obciążenia olimpijskie. Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń

Jak wygląda typowy bumper?

Obciążeń typu bumper nie sposób pomylić z tradycyjnymi talerzami żeliwnymi. Wkład krążka wykonany jest ze stali, natomiast wierzchnia warstwa z wysokiej jakości gumy. Bumpery różnią się kolorami w zależności od ciężaru, dzięki czemu można szybko rozpoznać obciążenia o tej samej wadze. Zidentyfikowanie odpowiedniego krążka ułatwiają również kontrastujące oznaczenia. Początkujący kulturysta doceni również tuleje ze stali nierdzewnej, które zapewniają wygodne nakładanie i zdejmowanie talerzy ze sztangi.

Dlaczego warto zdecydować się na bumpery?

Gumowane krążki amortyzują uderzenia (ang. „bumper” oznacza zderzak), dzięki czemu podłoga jest mniej narażona na uszkodzenia niż przy korzystaniu z talerzy żeliwnych. Powlekane obciążenia robią również mniejszy hałas podczas upadku na podłogę czy przy zderzeniu się krążków ze sobą. Jednocześnie solidne materiały sprawiają, że bumpery są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie szkodzi im wielokrotne uderzanie o podłoże. Takie krążki zapewniają również dużą wygodę użytkowania - zarówno podczas ćwiczeń z gryfem, jak i bez niego.

Czy obciążenia typu bumper sprawdzą się w domowej siłowni?

Stworzenie domowej siłowni to cały proces. Trzeba wygospodarować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, dokonać niezbędnych zmian w pomieszczeniu (np. zabezpieczyć podłogę, przesunąć meble), skompletować sprzęt i akcesoria do ćwiczeń. Czy w tym planie jest miejsce na bumpery?

Z pewnością tak, ponieważ krążki powlekane gumą są bezpieczniejsze dla podłogi niż talerze żeliwne. Dzięki warstwie amortyzującej można uniknąć wgnieceń i zarysowań spowodowanych przypadkowym upadkiem krążka czy ćwiczeniami z rwaniem i podrzutem sztangi. Poza tym powlekane obciążenia generują mniejszy hałas, co ma szczególne znaczenie, gdy siłownia mieści się w mieszkaniu w bloku.

Jak wybrać bumpery do profesjonalnego treningu?

Skompletowanie zestawu obciążeń nie jest trudne, gdy ćwiczący jest świadomy swoich potrzeb i wie, w jakim kierunku chce się rozwijać. Jeżeli użytkownik chce trenować jak profesjonalista, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • średnica otworu pasująca do gryfów olimpijskich (50 mm);
  • średnica krążka spełniająca normy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (450 mm);
  • dobrze skalibrowany ciężar (niskie odchylenie od wagi deklarowanej);
  • niewielka grubość talerzy, umożliwiająca założenie wielu obciążeń na gryf;
  • solidne materiały, odporne na uszkodzenia i zużycie (stal powlekana wysokiej jakości gumą).

Dla kogo obciążenia typu bumper?

Bumpery to bardzo uniwersalne obciążenia, które sprawdzą się zarówno w klasycznym treningu siłowym, jak i w ćwiczeniach interwałowych czy crossficie. Powlekane krążki polecane są także osobom początkującym, które jeszcze nie wiedzą, w jakim kierunku będą rozwijać swoją pasję. Z uwagi na amortyzującą powłokę takie talerze przydadzą się osobom, które zamierzają ćwiczyć głównie w przydomowej siłowni lub w mieszkaniu. Z kolei olimpijskie bumpery to propozycja dla tych kulturystów, którzy chcą ćwiczyć na sprzęcie stosowanym w profesjonalnych zawodach.

W gumowane krążki powinny zainwestować szczególnie te osoby, które w swoim planie treningowym uwzględniają rwanie i podrzut sztangi. Niemniej ze względu na dużą wygodę użytkowania takie obciążenia doskonale nadają się również do wyciskania sztangi w pozycji leżącej, przysiadów ze sztangą czy martwego ciągu. W bumpery mogą zaopatrzyć się również te osoby, które chcą trenować bez gryfu. Dzięki gumowanej powłoce krążek zapewnia pewny chwyt i tym samym zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Same talerze można wykorzystać na przykład do ruchów góra-dół, przysiadów, skrętów, wiosłowania czy wyciskania obciążenia nad głowę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena