Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ogólną sprawność ruchową i dobre samopoczucie oraz zapobiega licznym chorobom i schorzeniom. Czy to samo tyczy się kolarstwa?

Data dodania: 2018-04-30

Wyświetleń: 1156

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy częsta jazda na rowerze ma wpływ na... męskość?

Istnieje wiele form aktywności. Może ona być czystą rekreacją, ale jednocześnie przynosić wiele korzyści ogólnorozwojowych i zdrowotnych. Jazda na rowerze wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Taka forma aktywności przynosi wiele korzyści. Należy do nich poprawa elastyczności ciała, wpływ na prawidłową sylwetkę i odpowiednią wagę, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych. Ponadto ma pozytywny wpływ na wytrzymałość i siłę mięśniową, poprawia jakość snu oraz zapobiega stanom depresyjnym.

Lista zalet jazdy na rowerze jest długa. Wybierając jednak aktywność odpowiednią dla siebie, warto uwzględnić kilka istotnych elementów i odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy jazda na rowerze może wpływać na męskość? Okazuje się, że uprawianie tej dyscypliny w niektórych przypadkach może niekorzystnie wpływać na sprawność seksualną wśród mężczyzn i sprzyjać zaburzeniom erekcji.

Najnowsze badania kliniczne poczynione w ostatnim czasie potwierdzają zależność jazdy na rowerze i zaburzeń w sferze seksualnej. Nie oznacza to jednak, że uprawianie tego sportu prowadzi do wyżej wymienionych problemów. Z całą pewnością należy uważnie przyjrzeć się kilku aspektom.
Pierwszym z nich jest niewątpliwie czas spędzony na rowerze i ilość pokonanych kilometrów. Po drugie duże znaczenie może odgrywać waga rowerzysty oraz umiejętności jazdy .
Kolejną rzeczą, na którą warto skupić uwagę jest umiejętne dopasowanie roweru a w szczególności typ siodełka. Duży nacisk na krocze może być przyczyną  zwężenia naczyń krwionośnych doprowadzających krew do prącia, a w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia nerwów znajdujących się w penisie. W znacznym stopniu problem ustępuje, kiedy stosowane jest odpowiednio profilowane siodełko tzw. „bez noska”. Powinno być szerokie i miękkie, z czubkiem skierowanym do dołu lub bez czubka. Badania wykazały, że szerokie siodełka zapewniają lepszy rozkład wagi na kości miednicy. W celu zniwelowania nacisku na krocze i tkanki miękkie, warto stosować siodełka z wycięciem na środku. W opinii badanych rowerzystów są one znacznie wygodniejsze od zwykłych siodełek.

Dzięki zmianie typu siodełka problem drętwienia genitaliów został wyeliminowany u 82% badanych mężczyzn. Rowerzyści zanotowali także ogólną poprawę sprawności seksualnej.

Mężczyźni, którzy doświadczyli uczucie mrowienia lub odrętwienia w okolicach genitalnych oraz tacy, u których występuje problem ze sprawnością seksualną, powinni rozważyć unikanie tego typu sportu lub zrobienie przerwy przynajmniej na kilka tygodni.

Pamiętajmy, że rozwiązaniem problemu nie musi być od razu całkowita rezygnacja z jazdy na rowerze lecz stosowanie odpowiednich środków ostrożności bądź wizyta u specjalisty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena