Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez przejażdżki rowerowej, a inni nie do końca są przekonani do poruszania się na jednośladach. Ta druga grupa zdecydowanie powinna zmienić swoje podejście, ponieważ jazda na rowerze niesie ze sobą wiele korzyści. Zobaczmy, dlaczego warto jeździć na rowerze.

Data dodania: 2022-05-05

Wyświetleń: 444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze jest doskonała dla zdrowia

Jazda na rowerze, tak jak i każda inna aktywność ruchowa ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Przede wszystkim regularny ruch wspomaga układ krwionośny i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych - różnego rodzaju zatorów czy zakrzepów. Ponadto, organizm jest lepiej dotleniony - poprawia się ogólna kondycja i wytrzymałość. Jazda na rowerze, jest polecany również osobom z problemami ze strony układu trawiennego - ruch wspomaga metabolizm, trawienie oraz przyspiesza przemianę materii. Jazda na rowerze sprzyja utrzymywaniu sprawności ruchowej i prawidłowej wagi, dlatego powinny się nią zainteresować szczególnie osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Jazda na rowerze poprawia humor

Jazda na rowerze, nawet spokojna, zawsze w pewnym stopniu jest wysiłkiem fizycznym. Tymczasem, w czasie uprawiania sportów organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Są one odpowiedzialne za odczuwanie radości, zadowolenia i satysfakcji. Z tego względu jazda na rowerze poprawia humor i może być świetną zabawą pozwalającą na zrelaksowanie się i stanowić odskocznie od codziennych spraw i kłopotów. Oprócz tego, do rowerowych wycieczek można namówić rodzinę lub przyjaciół i w ten sposób aktywnie spędzać z nimi czas.

Osoby samotne również nie powinny rezygnować z aktywności takiej jak jazda na rowerze. Dlaczego? Ten wysiłek fizyczny stwarza wiele okazji do poznania nowych, ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach. Single z powodzeniem mogą uczestniczyć w zorganizowanych rajdach i wycieczkach rowerowych i tam nawiązywać nowe znajomości.

Jazda na rowerze pomaga uzyskać piękne ciało

Ruch pomaga zdobyć i utrzymać smukłą sylwetkę. Godzinna jazda na rowerze pozwala spalić od 300 do 800 kcal (w zależności od wieku, płci, wzrostu jeżdżącego i terenu po którym jedzie czy szybkości jazdy). Oprócz tego pozwala na fantastyczne wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni nóg -szczególnie łydki, mięśnia dwugłowego i czworogłowego uda, a także mięśni pośladkowych.

Jazda na rowerze to doskonała aktywność dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Co prawda, podczas jazdy spala się mniej kalorii niż np. w czasie biegania, jednak jest to sport dużo bardziej bezpieczny, szczególnie dla osób z nadwagą. Dlaczego? Otóż podczas jazdy nie dochodzi do tak dużych obciążeń działających na kości, mięśnie czy stawy jak w przypadku biegu. Z tego względu to idealna aktywność fizyczna „na start” dla każdego człowieka, który chce wejść w świat sportu.

Jazda na rowerze to oszczędność pieniędzy

Zarówno zakup, jak i utrzymanie roweru, jest o wiele tańsze niż samochodu. Nie trzeba wydawać pieniędzy na paliwo, a jedyne koszty to pieniądze, które trzeba wydać na coroczny przegląd roweru, konserwację oraz ewentualne naprawy. Oprócz tego, dojeżdżając rowerem np. do pracy można oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również i czas, ponieważ nie trzeba stać w korkach czy na czerwonych światłach. W dodatku poruszając się na rowerze można zobaczyć swoje miasto od zupełnie innej strony i odkryć jego ciekawe zakątki i miejsca.

Jazda na rowerze to dbałość o środowisko

Każdy, kto wybiera rower zamiast auta, przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jest to bardzo ważne, ponieważ jego zanieczyszczenie jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Rower jest jednym z tych środków transportu, które nie wydzielają spalin i toksycznych substancji. Kolejną kwestią jest to, że rower jest pojazdem, który nie emituje hałasu. To również korzystne dla otoczenia, ponieważ już teraz poziom hałasu w miastach znacznie przekracza dopuszczalne wartości.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena