Wielkimi krokami zbliża się sezon białego szaleństwa. Z roku na rok ilość wypadków na stokach nie maleje, dlatego warto nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem przypomnieć wszystkim miłośnikom sportów zimowych zasady właściwego noszenia kasków narciarskich. Tych  kilka praktycznych wskazówek może ocalić życie!

Data dodania: 2011-09-26

Wyświetleń: 1844

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na szczęście z sezonu na sezon  kaski narciarskie stają się coraz bardziej popularną formą ochrony głowy. Dodatkowo interesujący design zachęca do ich użytkowania.

Jak dopasować kask narciarski?

Przede wszystkim warto przejść się po sklepach ze specjalistycznym sprzętem  Kaski narciarskie dostępne są w różnych kolorach, formach, wzorach, możemy spotkać również takie, które mają odpowiedni dostęp do podłączenia iPoda. W sklepach z akcesoriami sportowymi zatrudniona jest profesjonalna kadra, która, w razie potrzeby, doradzi i pomoże w wyborze najlepszego kasku narciarskiego.

Zakup kasku narciarskiego w odpowiednim rozmiarze jest bardzo istotny.  Nieodpowiednio  dopasowany kask narciarski może powodować dyskomfort podczas jazdy, zbyt ciasny powoduje  ucisk.  Niewłaściwie dopasowany- działa w zasadzie tak, jakby go nie było. Najprostszym sposobem ułatwiającym dobranie odpowiedniego kasku narciarskiego jest zmierzenie go przed zakupem. Najłatwiej jest zmierzyć obwód swojej głowy niewiele ponad brwiami, a następnie dodać dwa centymetry.

Aby dopasować kask narciarski, należy go założyć, pamiętając o tym, żeby zapiąć pasek pod brodą, a obręcz umieścić nad brwiami.  Istotne jest także to, czy kask narciarski się nie chwieje i czy jego tylna część nie dotyka karku. Aby się o tym przekonać, wystarczy poruszać głową na boki. Kask narciarski należy  mierzyć razem z goglami, bo przecież w ten sposób będziemy użytkować kask narciarski. Kask narciarski w połączeniu z goglami w dalszym ciągu musi być wygodny i komfortowy. Pamiętaj, że nie każdy kask narciarski pasuje do gogli. Kask narciarski nie może się unosić, kiedy nosimy go razem z goglami narciarskimi.

Bezpieczeństwo naszych dzieci na stoku szczególnie powinno leżeć na sercu każdemu rodzicowi. Dlatego warto szczególnie starannie dobrać kask narciarski dla dzieci. Po pierwsze,  nie należy wybrać  zbyt dużego kasku narciarskiego, (na wyrost), gdyż stwarza on potencjalne zagrożenie dla dziecka podczas jazdy na nartach. Kask narciarski musi być dopasowany, jednak niezbyt ciasno, ponieważ  za ciasny kask narciarski uciska głowę dziecka.  Szukaj dziecięcych kasków narciarskich, których rozmiar może być regulowany, pozwoli to na korzystanie z kasku narciarskiego przez kilka sezonów.

Kask narciarski nie jest wieczny. Należy go wymienić w  momencie, kiedy kask narciarski zaczyna pękać, są na nim widoczne uszkodzenia, wgniecenia. W przypadku, kiedy nie widzimy poważniejszych  uszkodzeń, kask narciarski można użytkować przez około 3 lata, bez potrzeby wymiany.

Przed wyruszeniem na stok warto starannie wybrać kask narciarski. W ten sposób zminimalizujemy ryzyku wypadku, możemy nawet ocalić swoje życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena