Mimo, że sezon narciarski jeszcze daleko przed nami, to już teraz wiele sklepów oferuje swoim klientom spory wybór asortymentu narciarskiego i snowboardowego. Jest to więc doskonała okazja dla nas wszystkich do skompletowania swojego pełnego ekwipunku i przy okazji zaoszczędzenia trochę gotówki.

Data dodania: 2016-06-07

Wyświetleń: 1441

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje kasków narciarskich

Rozmaite okazje i promocje sprzyjają zakupom sprzętu w związku z tym prezentujemy artykuł na temat kasków narciarskich i ich rodzajach, bowiem z pewnością ten element osprzętu znajdzie się na liście zakupów wielu osób szukających letnich okazji.

 

Przypominamy, że w Polsce obowiązują przepisy, które zobowiązują dzieci i młodzież do 15 roku życia do obowiązkowego używania kasków podczas jazdy na stoku, a w wielu innych krajach taki przepis dotyczy wszystkich narciarzy i snowboardzistów, bez względu na wiek czy umiejętności.

 

Całe szczęście, jazda w kasku narciarskim także i w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup chowając swoje przeświadczenia o zbędnym wydatku do kieszeni i faktycznie dbając o swoje i innych bezpieczeństwo na stoku. Dziś na wielu stokach osoby bez kasków można już zaliczyć do mniejszości i jest to zdecydowanie dobra informacja, zatem nie przedłużając przejdźmy teraz do omówienia kilku podstawowych rodzajów kasków narciarskich / snowboardowych.

 

 

KASK JUNIORSKI

Jak sama nazwa wskazuje są to kaski przeznaczona dla najmłodszych. Bardzo istotną kwestią zakupową, ze względu na specyficznych właścicieli, jest wybór kasku z naszym dzieckiem i pozwolenie mu samodzielnie dobrać taki kask, który mu się spodoba. Pamiętajmy, że kaski juniorskie najczęściej ozdabiane są wzorami i podobiznami postaci z ulubionych kreskówek czy filmów, przez co dziecko może łatwiej przyzwyczaić się do nowego nakrycia głowy i dużo chętniej go używać.

 

Warto zezwolić dziecku na nieco swobody w wyborze, a dopiero później sprawdzić czy wybrany kask będzie dla niego odpowiedni. Kaski narciarskie dla dzieci powinny być jak najlżejsze, dlatego zalecane są te modele, które posiadają miękką i wygodną wyściółkę oraz ochronę na pasek zapinany pod brodą. Bardzo dobrze sprawdzają się tzw. kaski z miękkimi uszami, bowiem dużo łatwiej jest je dopasować do dziecka i wyregulować, a przy okazji są one odrobinę lżejsze niż pełna skorupa.

 

Dobrym rozwiązaniem jest również poszukanie kasku, który umożliwia dopasowanie go do rozmiaru głowy, bowiem w ten sposób kask można lepiej przystosować, a także będzie on służył naszemu dziecku nieco dłużej, nawet kiedy trochę podrośnie. Jedyny problem jaki mogą spotkać rodzice decydujący się na kask dla dziecka to wybór odpowiednich gogli, bowiem kaski juniorskie z reguły wycięte są dosyć mocno w części czołowej, przez co niektóre modele gogli nie do końca stykają się z kaskiem na wysokości czoła. Jest to jednak bariera łatwa do pokonania, bowiem wielu producentów sprzętu sportowego oferuje zestawy dla dzieci, w których kask i gogle są do ciebie ściśle dopasowane.

 

 

KASK DLA DOROSŁYCH

Tutaj wybór jest niemal nieskończony, bowiem w każdym sezonie przybywa ogromna ilość nowości zarówno dla narciarzy jak i dla snowboardzistów. Warto przypomnieć, że różnice między tymi dwoma rodzajami kasków są bardzo subtelne i niemal niezauważalne, dlatego nie musimy trzymać się podziałów, które de facto są podziałami tylko z nazwy. Fason kasków narciarskich dla dorosłych jest generalnie nieco bardziej klasyczny i stonowany kolorystycznie, choć i tutaj znaleźć można ustępstwa od reguły i dobrać nieco bardziej żywiołowe kaski, dzięki którym będziemy się wyróżniać na stoku.

 

Zakres cenowy kasków waha się od 150 zł do nawet 1,300+ zł za karbonowe zdobycze nowych technologii, których używają sportowcy na rozmaitych zawodach. Kaski z dolnej półki cenowej różnią się generalnie rodzajem materiału, konstrukcji czy wyściółki, jednak nie oznacza to, że nie chronią nas tak dobrze jak kaski o wiele droższe. Kaski narciarskie mogą być wykonywane metodą klejoną lub tzw. In-mold, która polega na zgrzewaniu ze sobą skorupy wewnętrznej z zewnętrzną, jednak jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z narciarstwem to modele kasków z nieco niższe półki w zupełności nam wystarczą.

 

Warto przy wyborze takiego kasku zwrócić uwagę na możliwość wypięcia zarówno wyściółki wewnętrznej oraz nauszników, co ma swoje uzasadnienie w momencie, gdy chcielibyśmy je wyprać czy przy nieco cieplejszej temperaturze, zapewniając głowie lepszą wentylację.

 

 

KASK Z TWARDYM UCHEM

Ten rodzaj kasku narciarskiego przeznaczony jest z reguły dla bardzo doświadczonych narciarzy, którzy lubią nieco szybszą i agresywniejszą jazdę. Ich konstrukcja wyróżnia je od pozostałych modeli dostępnych w sklepach mocno zabudowaną skorupą, która zakrywa całe uszy oraz dużą część czoła. Kaski takie dużo ciężej się zakłada i zdejmuje i są nieco mniej komfortowe niż modele z uchem miękkim, poza tym ograniczają nieco dostęp dźwięków z otoczenia, dlatego nie są to idealne kaski do zwykłej jazdy rekreacyjnej. Decydując się na taki rodzaj kasku musimy bardzo poważnie podejść do dopasowania jego rozmiaru do głowy, bowiem ich skorupa jest dosyć szczupła, nie posiadają możliwości regulowania obwodu głowy, zatem tolerancja błędu jest bardzo mała.

 

 

KASK Z SZYBĄ

Kaski może nie tak popularne jak modele klasyczne, ale z pewnością każdego roku zyskują wielu nowych zwolenników. Dzięki zintegrowanej szybie doskonale zastępują gogle narciarskie. Koszty takiego kasku są nieco większe od standardowych, lecz porównywalne do kompletu dobrego kasku i gogli kupowanych oddzielnie. Wiele modeli posiada również możliwość wymiany szybki w zależności od warunków panujących na stoku i dopasowanie ich do naszych wymagań. Na szczególną uwagę zasługuje również kształt kasków, bowiem z pewnością nie sposób ich nie zauważyć na stoku. Wyglądem mogą one przypominać kaski pilotów myśliwców czy helikopterów wojskowych.

 

 

Kaski narciarskie i ich rodzaje dopasowują się do współczesnych norm i wymagań narciarzy na całym świecie. Pamiętajmy, że nie jest istotne na jaki rodzaj kasku się zdecydujemy, ważne jest, żeby spełniał on swoje przeznaczenie i posiadał stosowne normy bezpieczeństwa (europejska CE EN 1077 oraz amerykańska ASTM). Bezpieczeństwo na stoku nigdy nie jest zależne tylko od naszych umiejętności, dlatego zawsze warto się dodatkowo zabezpieczyć i jeździć w kasku narciarskim.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena