Chociaż aura nie jest sprzyjająca, wielkimi krokami zbliża się sezon białego szaleństwa. Do narciarzy docierają wieści o projektach MSWiA dotyczących przepisów regulujących przepustowość na stokach, zakazu spożywania alkoholu czy wprowadzenia obowiązku noszenia kasków narciarskich.

Data dodania: 2011-11-30

Wyświetleń: 1685

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Ta ostatnia dyrektywa ma obowiązywać narciarzy oraz snowboardzistów, którzy nie ukończyli szesnastego roku życia i za bezpieczeństwo których podczas przebywania na stoku odpowiadają rodzice lub opiekunowie.

 

Ci ostatni powinni dać młodszym dobry przykład oraz kierować się nie tyle dyrektywami, ile zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią. Nie od dziś wiadomo, że kask narciarski minimalizuje skutki wypadku na stoku, może nawet ocalić zdrowie i życie.

 

Kask narciarski, który odpowiednio spełnia swoją funkcję, musi być po pierwsze dobrze dopasowany. Musi on ściśle przylegać do głowy, a ruch kasku narciarskiego wokół głowy absolutnie nie powinien mieć miejsca.

Wielu producentów sprzętu narciarskiego dysponuje kaskami narciarskimi z regulacją obwodu głowy.

Niektóre z modeli posiadają dodatkową osłonę na podbródek, która jest oczywiście pożądanym elementem kasku narciarskiego.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kask narciarski?

 

Pomiar obwodu głowy- za ciasny kask narciarski powoduje ucisk i dyskomfort. Obwód głowy potrzebny do doboru kasku narciarskiego mierzymy niewiele ponad brwiami, a następnie dodajemy dwa centymetry.

Jak zmierzyć kask narciarski? Nie zapominamy o zapięciu paska pod brodą, poruszając głową sprawdzamy, czy kask narciarski jest stabilny. Ważne jest to, żeby tył kasku narciarskiego nie dotykał naszego karku. Po nałożeniu gogli narciarskich sprawdzamy, czy kask nie podniósł się.

Kask narciarski to dla wielu z nas spory wydatek. Jednak należy zauważyć, że o ile nie pojawiły się na nim rysy, pęknięcia czy wgniecenia, kask może nam posłużyć przez trzy lata, więc w ostatecznym rozrachunku koszt kasku nie jest szokującą kwotą.

Jeśli wybieramy kask narciarski dla naszej pociechy, nie powinniśmy wybierać go ,, na zapas”, tłumacząc, że przecież dziecko szybko rośnie. Najlepszym wyborem w tej sytuacji jest zakup modelu, który posiada regulowaną wielkość.

Producenci sprzętu narciarskiego oferują wiele modeli kasków narciarskich, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, więc z pewnością każdy, komu zależy na bezpieczeństwu na stoku, znajdzie kask narciarski odpowiedni dla siebie.Licencja: Creative Commons
0 Ocena