O czym należy pamiętać, wyjeżdżając pierwszy raz na narty? Lista niezbędnych rzeczy wcale nie musi być długa, zwłaszcza że zwykle sam ośrodek narciarski zapewnia pod tym względem odpowiednie wsparcie. Niemniej przezorny jest zawsze ubezpieczony, dlatego warto posłuchać bardziej doświadczonych narciarzy i optymalnie przygotować się do wyjazdu. O czym zatem absolutnie nie wolno zapomnieć?

Data dodania: 2023-09-21

Wyświetleń: 106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niezbędnik osoby uczącej się jeździć na nartach

Kombinezon narciarski i bielizna termoaktywna

Wyjeżdżając na narty warto kierować się starą maksymą, że nie ma złej pogody - jest tylko nieodpowiednie ubranie. Rzeczywiście, w przypadku przygody, brak odpowiedniej bielizny czy rękawic narciarskich może popsuć całą radość z jazdy. Dlatego konieczne należy zabrać ze sobą: kombinezon narciarski, ciepłą bieliznę, rękawiczki, szalik/komin oraz gogle narciarskie, które będą chronić oczy podczas mniej przyjaznej aury pogodowej.

Dodatkowo przy wybieraniu kombinezonu, należy pamiętać, by spodnie miały odpowiednią długość, tak by śnieg nie dostawał się do wnętrza butów oraz aby nie krępował ruchów. Dobry kombinezon narciarski to taki, który jest lekki (ułatwia poruszanie się i wykonywanie manewrów) oraz wodoodporny, dzięki czemu można na stoku przebywać nawet podczas intensywnych opadów śniegu lub wielokrotnych upadków. Warto podkreślić, że odpowiedni materiał długo utrzymuje ciepło, nawet przy bardzo niskich temperaturach panujących na zewnętrz.

Poza kombinezonem istotne są także skarpetki, które nie powinny być za grube, by można było swobodnie wkładać buty, ale i nie zbyt cienkie, by chroniły stopy przed wyziębieniem. Tu również sprawdzają się typowe narciarskie skarpety termoaktywne, które są dłuższe, odpowiedniej grubości i ciepłe.

Narty własne czy wypożyczone?

Osoby, zapisujące się na kurs nauki jazdy na nartach, powinny wiedzieć, że żadna szkoła w ramach swojej oferty, nie zapewnia sprzętu dla kursantów. Ten trzeba więc posiadać we własnym zakresie. Na początku można jednak sprawdzić, czy przy ośrodku działa wypożyczalnia i tam zaopatrzyć się w narty, buty i kijki oraz kask. To rozsądne rozwiązanie, ponieważ zwalnia z wysokich nakładów finansowych i ułatwia zorganizowanie całego urlopu, bez konieczności zakładania boxu dachowego.

Dobrze jest jednak rozważyć wszystkie alternatywy i wziąć pod uwagę także oferty sprzętu narciarskiego z rynku wtórnego. Na giełdach narciarskich, aukcjach internetowych i wyprzedażach sklepowych można bowiem upolować całkiem dobry sprzęt w rozsądnych pieniądzach. Wtedy tylko należy zorientować się, czy dany ośrodek narciarski zapewnia pojemny parking, by można było na stok dojechać własnym środkiem transportu.

W niektórych miejscowościach górskich, np. w Szczyrku, istnie jeszcze jedna opcja komunikacji - skibus. Ten kursuje na terenie miasta i dowozi narciarzy bezpłatnie do największych ośrodków narciarskich.

Wybór szkoły narciarskiej

Gdzie szukać najlepszych instruktorów narciarstwa, którzy są w stanie nauczyć jazdy dosłownie każdego? Dobrze w tym celu jest sprawdzić rekomendacje szkół w internecie - tam mniej i bardziej zadowoleni kursanci opowiadają o swoich doświadczeniach.

Profesjonalna szkoła zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych będzie mogła pochwalić się na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych przede wszystkim certyfikatami instruktorów oraz zdjęciami z odbytych dotychczas kursów.

Dobra szkoła narciarska oferuje poza całotygodniowymi kursami, również krótkie zajęcia przewidziane tylko na kilka godzin. Wybór 2-3 godzinnego szkolenia indywidualnego to także dobry sposób, by sprawdzić, jak instruktorzy przekazują wiedzę i weryfikują umiejętności kursantów.

Szukając dobrej szkoły narciarskiej, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na instruktorów, ale i na warunki nauki. Wśród nich wskazać należy m.in. to, czy dojazd na stok jest bezpieczny, czy szkoła znajduje się na wydzielonym terenie - tak zwanej „oślej łączce”, czy w cenie szkolenia zapewnione są karnety, czy trzeba je osobno wykupić. Takie informacje powinny być wskazane na stronie szkoły narciarskiej, jak również na oficjalnych stronach poszczególnych ośrodków narciarskich.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena