Każdy sprzęt się zużywa i nie inaczej jest też, gdy chodzi o broń bez zezwolenia. Dobra konserwacja świadczy nie tylko o wysokiej kulturze strzeleckiej, ale przede wszystkim pozwala zachować broń w dobrym stanie na długie lata.

Data dodania: 2014-11-28

Wyświetleń: 2849

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak konserwować wiatrówkę?

Dobra konserwacja wiatrówki to przede wszystkim odpowiednie składowanie broni. Jeżeli wiatrówka jest po strzelaniu mokra należy koniecznie wytrzeć ją do sucha, a następnie schować do pokrowca lub walizki – dzięki temu nie będzie się kurzyć. Oczywiście, broń musi być rozładowana i luźna – inaczej sprężyna szybko straci swoją elastyczność. Szczególnie po zakończeniu sezonu strzeleckiego (np. jesienią) należy upewnić się, że broń jest odpowiednio zabezpieczona przed wpływem środowiska zewnętrznego.

Częstotliwość czyszczenia broni zależy przede wszystkim od tego, jak często strzelasz. Możesz np. konserwować broń raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu strzeleckiego lub gdy czujesz, że wiatrówka zaczęła pracować gorzej. Najczęstszym działaniem, które powinieneś podejmować przy konserwacji wiatrówki jest czyszczenie wnętrza lufy. W tym celu stosuj specjalne, miękkie wyciory z włosia. Wyciory o mosiężnych końcówkach zachowaj tylko na wyjątkowe potrzeby i nigdy nie używaj wyciorów metalowych – to szybki sposób na zniszczenie delikatnego przewodu lufy. Wyciory pozwalają na usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń. Koniec sezonu to także dobry moment, by specjalnym smarem zabezpieczyć wszystkie powierzchnie zewnętrzne wiatrówki: zarówno metalowe, jak i drewniane. W sklepach dostępne są specjalne środki do tego celu. Używając smarów zawsze pamiętaj o zasadzie, że im mniej, tym lepiej – używając zbyt dużo środka możesz nazbyt natłuścić broń. Łatwiej niż pozbyć się nadmiaru smaru będzie dodać go nieco więcej, gdy zabraknie.

Po oddaniu kilku tysięcy strzałów z wiatrówki należy nasmarować komorę sprężania. By wykonać tą czynność bezpiecznie i bez ryzyka uszkodzenia broni należy naciągnąć i zabezpieczyć wiatrówkę, a następnie ustawić ją ukośnie z lufą skierowaną do góry. Taka pozycja pozwoli smarowi dotrzeć równomiernie do wszystkich części. Olej rozprowadź równomiernie wzdłuż cylindra i przesuwaj kilka razy tłok dźwignią naciągu. Z oddaniem pierwszego strzału wstrzymaj się na co najmniej kilka godzin. Również tutaj umiar w stosowaniu oleju jest wskazany – zbyt duża jego ilość może uniemożliwić oddawanie prawidłowych i precyzyjnych strzałów.

Środki do konserwacji broni najtaniej będzie kupić przez Internet – np. w sklepie Sztucer.pl. Ceny specyfików do czyszczenia broni różnią się cenowo w zależności od producenta czy objętości opakowania. Jeżeli posiadasz wiele broni o różnych rozmiarach mogą zainteresować Cię zestawy, np. zestaw wyciorów do czyszczenia broni krótkich i długich. Dzięki temu zyskasz pewność, że zawsze znajdziesz odpowiedni wycior do czyszczenia broni, będziesz mógł też pomóc znajomym w konserwacji ich wiatrówek.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena