Szisza (sheesha), zwana też nargilą, argilą lub hookah to rodzaj fajki wodnej do palenia. Jest szczególnie popularna w krajach arabskich. Istnieje kilka teorii pochodzenia pierwotnej fajki. Wymienia się Amerykę, Afrykę, Persję, Indie czy Turcję.

Data dodania: 2010-06-29

Wyświetleń: 2018

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego też fajka wodna ma kilka różnych terminów. Powszechne w Polsce określenie szisza, oznacza szkło. Słowo narghile, pochodzące od Perskiego wyrazu nārgil, to, w polskim tłumaczeniu, kokos. Pierwotnie fajki wodne były wykonywane m.in. właśnie ze skorupy kokosa. Hookah jest słowem arabskim i oznacza pudełko, dzban. Obydwa określenia odnoszą się do metod konstrukcji fajek.

Szisza zbudowana jest z trzech elementów:

-szklanego naczynia, do którego nalewa się wodę;

-metalowej rury odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu;

-elastycznej rurki (węża) zakończonej metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w szklanym naczyniu.

Wszystkie te elementy zdobione są orientalnymi, finezyjnymi wzorami.

Mimo iż dym z fajki wodnej składa się w 95 % z pary wodnej, to palenie jej może być bardziej szkodliwe dla zdrowia niż palenie papierosów. Ze względu na używany węgiel, dym zawiera duże ilości tlenku węgla, co prowadzi do niedoboru tlenu w krwi i źle wpływa na układ krwionośny. Mówi się również o możliwością zarażenia się opryszczką, czy gruźlicą, w przypadku gdy fajki wodnej używa kilka osób na raz.

Jednak palacze sziszy nie zwracają na to uwagi. Dla nich najważniejszy jest sam rytuał palenia, obecne podczas tego rozmowy z przyjaciółmi oraz delektowanie się smakiem tytoniu.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena