Choć w shishy najbardziej widowiskowym elementem jest właściwa fajka wodna, to można pokusić się o stwierdzenie, że za najważniejszą część palenia należy uznać cybuch. To właśnie w nim umieszczamy tytoń, melasę i inne wkłady prażone przez węgiel. Kształt, materiał i wymiary głowicy mają bezpośrednie przełożenie na jakość dymu, który dociera do naszych ust.

Data dodania: 2021-12-17

Wyświetleń: 589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o cybuchach do shishy

Jak działa cybuch?

Działanie cybucha, tak jak i całej shishy, jest dość proste. Umieszczony w nim wkład jest podgrzewany przez węgiel, a uwalniany w ten sposób dym wciąga się przez shishę i wąż. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, ponieważ każdy najdrobniejszy czynnik ma wpływ na smak i gęstość dymu.

Zacznijmy od sposobu podgrzewania cybucha. Standardową metodą jest nałożenie przedziurkowanej wykałaczką folii aluminiowej i umieszczenie na niej rozpalonych węgli kokosowych. Żar przedostaje się przez otwory i mocno praży tytoń. To sprawdzony sposób, ale mało wygodny - węgle łatwo da się strącić, a spadający popiół zanieczyszcza zawartość cybucha i psuje aromat dymu.

Znacznie lepszym sposobem jest wykorzystanie nakładek na cybuch, również nazywanych systemami HMD. Pozwalają one na bardzo wygodną i bezpieczną kontrolę temperatury grzania. W ostatnich latach nakładki zyskały na popularności i teraz są stałym elementem wyposażenia każdego szanującego się baru z shishą.

Więcej o poprawnym rozpalaniu shishy w specjalnym poradniku pod adresem https://cybuchshisha.pl/jak-rozpalic-shishe-poradnik-ogolny.

Rodzaje cybuchów

Wybór cybuchów w sprzedaży jest podobnie wielki, co fajek wodnych. Różnią się absolutnie wszystkim - a najbardziej wyglądem. Na jakie cechy warto patrzeć przy wyborze najlepszej głowicy?

Podstawową cechą wyróżniającą każdy cybuch jest rodzaj jej konstrukcji. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze - masta i phunnel. Pierwsze są idealne do palenia suchych tytoni dzięki płaskiemu denku i umieszczonym w nim otworom.

Masty dają mocny smak, ale kompletnie nie nadają się do mokrych wkładów, zarówno tytoni jak i kamyczków żelowych. Do tych z kolei stworzone zostały phunnele, których charakterystyczną cechą jest jeden wyniesiony do góry otwór i głęboka rynienka wokół niego. Ponieważ wkład nie ścieka do dzbana, a jedynie się wypraża, palenie jest dłuższe, a dym gęstszy.

Materiały również mają spore znaczenie. Jeżeli zależy nam na intensywności aromatu, należy wyposażyć się w glinianą albo ceramiczną głowicę o konstrukcji masta, na przykład cybuch marki KS Appo, który jest idealny dla początkujących. W ten sposób zmaksymalizujemy wyciągnięcie smaku z tytoniu, ale dym może okazać się rzadki. Na drugim końcu spektrum są silikonowe cybuchy typu phunnel, przystosowane do tworzenia jak najgęstszego dymu.

Znalezienie złotego środka między tymi ekstremami to już kwestia indywidualnego gustu. Warto posiadać kilka różnych cybuchów, aby eksperymentować ze smakami i wypracować zdolności, które pozwolą zaserwować przyjaciołom wyborną shishę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena