Rum? A z czym to pić? To najczęstsze pytanie jakie słyszę, gdy mówię, że jestem pasjonatem rumu. Biały, złoty, czarny - co do czego i z czym? Można dostać niezłego zakrętu.

Data dodania: 2010-09-22

Wyświetleń: 97747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak pić rum? Czyli krótka opowieść, że białe jest białe, a czarne to nie złote.

Rum, mimo że zyskuje coraz większe znaczenie na polskim rynku alkoholowym, nadal jest w Polsce stosunkowo najmniej znanym z popularnych napojów alkoholowych świata.
A moim zdaniem szkoda, bo jest to trunek niewątpliwie do polecenia. Ale nie o popularyzacji alkoholu tutaj...

To, że to destylat trzciny cukrowej, ok. To, że napój piratów, też dobrze :) To, że trunek Royal Navy - jak widać możemy się wcielić i w dobrego i w złego i nadal w tle rum będzie obecny.

Szczegółów dotyczących historii i produkcji rumu przybliżać nie będę. Odsyłam do lektury -  rum -> historia i rodzaje rumu,  do poczytania.

Załóżmy sytuację - mamy urodziny, imieniny i dostaliśmy od znajomych prezent - butelkę rumu (bo coraz bardziej na półkach widać, to może spróbujemy), znając przekrój (niewielki jednak) butelek na regałach w sklepach - to pewnie dostaniemy Bacardi Superior, ew. Havana Club blanco lub Captain Morgan (nie jestem z żadnego koncernu, sponsorowany, ani nic w tym wymiarze, więc będę przedstawiał marki i swój stosunek do nich dowolnie).

Pojawia się w tym momencie podstawowe pytanie - a jak to pić? Samo? Z lodem? W kielonkach? A może zmieszać? Tylko z czym?

Chcę w niniejszej krótkiej publikacji przybliżyć odpowiedzi na główne pytania dot. zastosowania rumu. Jednocześnie zaznaczam, że nie mam patentu na wszelkie mądrości. To, że coś sugeruję, nie oznacza, że to jedyny, najlepszy sposób na używanie rumu. Jak komuś smakuje w połączeniu z wodą z ogórka kiszonego - jego wolny wybór.

Należałoby zacząć od szybkiego wprowadzenia w rodzaje rumu. Podział jest bardzo umowny - nie ma jednej tabeli jak dzielić rumy, w przybliżeniu możemy się najczęściej jednak spotkać z rumem:

1. Jasnym (innymi słowy - białym, lekkim bądź srebrnym) - najczęstsze przykłady na naszym rodzimym rynku (pomijam okazy ze sklepów internetowych, gdzie można czasami coś rzadkiego wynaleźć)  - Havana Club blanco, Bacardi Superior, Senorita (viva polska produkcja!) - widziałem też biały rum Matusalem Platino

2. Złotym (bursztynowym, brązowym) - dostępne m.in. Bacardi Gold, Bacardi 8 anos (które może też na naszym rynku podchodzić pod rum premium), Matusalem Clasico
3. Ciemnym (czarnym) - najpopularniejsze - Bacardi Black i Havana Club 7 anos oraz Captain Morgan Black

4. Przyprawiony (najczęściej z napisem Spiced) - jedyny chyba u nas na rynku - Captain Morgan Original Spiced

5. Aromatyzowany - tak, tak popularne Malibu to nic innego jak rum kokosowy, wchodzi też czasami Morganowski Parrot Bay

5. Overproof - czyli z dużą zawartością procentową alkoholu (ponad 40%) - Najpopularniejsze - Bacardi 151 (chociaż w Polsce nie widziałem - w Czechach jest), Bundaberg (Australijska marka) czy Stroh 80 (Austriacka) - w przypadku Bundy - zawartość coś koło 57%, Bacardi to 75,5%, a Stroh bagatela 80% - toż to woda ognista :)

6. Premium - czyli ekskluzywne (i najczęściej drogie), długo-leżakowane rumy o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Przeczytałem w jakimś badaniu rynku że Bacardi 8 anos jest za takiego uznawany. Przyjmijmy, że w Polsce - ok. Na świecie to taka dolna półka rumów premium (aczkolwiek z dostępnych w Polsce na pewno godna polecenia). Natomiast w jednym ze sklepów widziałem Flor de Cana 12-letnią i to bym już w zupełności polecił :).

By dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami (kategoriami) rumu (smakowe, zapachowe czy po prostu w sposobie produkcji) - odsyłam na podaną wcześniej stronę.


Odpowiedzi na pytanie czy pić rum sam czy z czymś wydaje się być prosta. Podobnie jak w przypadku whisky - te dłużej leżakowane, a zarazem droższe odznaczają się zazwyczaj dużo lepszą jakością, smakiem oraz charakterystyką posmaku jaki pozostaje w ustach. Tak jest też przy rumie. Zazwyczaj te leżakowane przynajmniej 8-10 lat są rekomendowane już do picia solo, ew. na lodzie.

W pozostałych przypadkach są to najczęściej rumy przeznaczone do mieszania w drinkach.


Podstawowa przeze mnie zasada - jeśli nie czuć różnicy, to po co przepłacać? Jeśli nie jest wprost w drinku zapisane jakiego rumu używać - używam białego (jeśli jest na podorędziu). Wynika to z faktu, iż w większości przypadków przepisy na drinki zawierają dużo składników, gdzie smak rumu nie jest tak mocno wyczuwalny, jak w przypadku drinków prostych, opartych na jednym dodatkowym składniku.


Poniżej przykład kultowego drinka do zrobienia z rumu białego.

1. Rum biały -  drink Mojito

Standardowy przykład zastosowania białego rumu w drinku.

Skład:

45 ml białego rumu
2 łyżeczki cukru
2 gałązki mięty
90 ml wody gazowanej
sok z połowy limonki
4 kostki lodu

Do wysokiej, okrągłej szklanki dodajemy cukru trzcinowego (2 płaskie łyżeczki). Wyciskamy pół limonki i dodajemy miętę. Dodajemy wody. Dobrze mieszamy (wygniatamy). Dodajemy rumu i kostki lodu. Wszystko przed podaniem mieszamy.

Przepis niezawodny - drink orzeźwiający - bardzo lubiany przez panie.To na tyle jeśli chodzi o krótkie wprowadzenie. W przyszłości postaram się poopowaidać trochę o konkretnych markach rumu czy polecanych drinkach, które można z rumu zrobić.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena