Jeżeli twoje umiejętności pływackie prezentują się na wysokim poziomie i chciałbyś je wykorzystać pomagając innym, praca ratownika może być czymś właśnie dla ciebie! W tym artykule przedstawimy Ci co trzeba zrobić, aby zostać ratownikiem WOPR.

Data dodania: 2014-02-28

Wyświetleń: 943

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zostać ratownikiem?

Pierwszym krokiem do sukcesu jest kontakt z jednostką WOPR. Spis wszystkich oddziałów dostępny jest na stronie internetowej wopr.pl. W wybranej jednostce uzyskasz deklaracje członkowską. Wypełnienie jej, dołączenie dwóch zdjęć oraz opłacenie składki jest równoznaczne ze wstąpieniem w struktury Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Choć formalnie będziesz już członkiem tego stowarzyszenia, nie możesz jeszcze tytułować się mianem ratownika. Pierwszym krokiem do zdobycia tego tytułu jest przebycie odpowiedniego kursu. Jeśli posiadasz kartę pływacką, jeden element masz już za sobą. Jeśli nie, musisz koniecznie się o nią postarać. Aby otrzymać kartę pływacką musisz przepłynąć 200 metrów w wodzie stojącej, w tym 50 m stylem grzbietowym lub 400 metrów z prądem, w tym 100 metrów na grzbiecie. Czas na wykonanie tego zadania jest nieograniczony. Następnie wykonujesz skok do wody z wysokości co najmniej 0.7 metra. Musisz także przepłynąć pod wodą 15 metrów z prądem lub 5 metrów w przypadku wody stojącej. Po pozytywnym zaliczeniu tych zadań otrzymujesz kartę pływacką.

Dokument ten wraz z oświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania  zawodu uprawnia cię do wzięcia udziału w egzaminie sprawnościowym. W jego trakcie będziesz musiał przepłynąć 50 metrów stylem dowolnym w mniej niż 40 sekund, 15 metrów pod wodą oraz 25 metrów na grzbiecie. Po zaliczeniu tego etapu przechodzisz na kolejny. Tym razem jest to 50 godzin kursu, w tym 35 godzin zajęć praktycznych z doskonalenia sztuki pływania itp. oraz 15 godzin teorii, w tym np. zajęcia z pierwszej pomocy. Całość kursu kończy się egzaminem, który sprawdza zarówno umiejętności praktyczne, jak i wiedzę kandydata.

Pozytywny wynik kursu awansuje cię na Młodszego Ratownika. Po stu przepracowanych godzinach możesz przystąpić do kursu na Ratownika WOPR. Co jakiś czas ratownicy muszą odnawiać kursy pierwszej pomocy, gdyż ta umiejętność jest jedną z podstaw ich pracy. Oprócz umiejętności fizycznych, ratownik musi mieć także energię i zapał do pracy. Dzięki temu nie tylko będzie mógł pomagać innym, ale także odczuje satysfakcję ze swojej pracy.

Licencja: Creative Commons