Poczuj się jak ryba w wodzie - o nurkowaniu słów kilka

Data dodania: 2009-06-03

Wyświetleń: 3196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właśnie mija kolejny dzień nieznośnych upałów, kiedy człowiek roztapia się niczym kostka lodu. Najlepszym i chyba jedynym sposobem do odczucia ulgi jest wskoczenie do wody. No a jeśli już się w niej taplamy, to może by tak „dać nura”?

Używając lakonicznych sformułowań, można śmiało stwierdzić, że świat podwodny interesował ludzi od zawsze. Prawdziwym prekursorem nurkowania, a co za tym idzie – bliższego poznania tego, co pod wodą, był nie kapitan Nemo, a Jacques Cousteau, twórca aparatu powietrznego. Od tej pory, aż po dzień dzisiejszy, nurkowanie stawało się coraz popularniejsze. Mimo to, nawet dziś zdecydowana większość ludzi podchodzi do tej dyscypliny z dystansem, uznając ją za niebezpieczną, a środowisko podwodne za zdecydowanie niesprzyjające człowiekowi. Fakty są natomiast inne. Nurkowanie staje się coraz bezpieczniejsze i chociaż owszem, zdarzają się tragiczne wypadki, to wynikają one głównie z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. Wbrew pozorom, bardzo łatwo rozpocząć naukę nurkowania. Tak naprawdę, wystarczy wykonać niezbędne badania lekarskie (które na wstępie pokażą czy możemy bezpiecznie nurkować), kupić zestaw ABC (maska-fajka-płetwy) i już można zapisać się na odpowiedni kurs. Takie szkolenie trwa około 5 dni i składa się z serii wykładów i (oczywiście) nurkowań pod okiem instruktora. Kursy odbywać można tak w Polsce jak za granicą, przy czym ważne jest, aby były one prowadzone przez klub, należący do jednej ze światowych federacji. Najpopularniejszymi w Polsce są CMAS (Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques) i PADI (Professional Association of Diving Instructors).

PADI

Profesjonalne Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania zostało założone w 1967 roku. Wprowadziło łatwy, bezpieczny, modułowy system szkolenia umożliwiając nurkowanie bardzo szerokiej rzeszy ludzi. PADI jest obecnie największą i najbardziej popularną na świecie organizacją szkolącą płetwonurków, posiadającą lokalne biura i komercyjne centra nurkowe w ponad 90 krajach. Ponad 70 % certyfikatów nurkowych nadawanych na świecie to certyfikaty PADI. Instruktorzy PADI na całym świecie stosują takie same materiały szkoleniowe i techniki szkolenia. Jest to gwarancją uzyskania tej samej wiedzy i umiejętności przez kursantów na całym świecie. Droga szkolenia w systemie PADI obejmuje kilka stopni „wtajemniczenia”. Początek podwodnej edukacji zapewnia kurs Open Water Diver. To szkolenie zapewni podstawową wiedzę na temat nurkowania i zapewni umiejętności, które pozwolą na wykonywanie nurkowań z partnerem. Kolejny etap to Advanced Open Water Diver. Ten kurs poszerzy wiedzę nurka i umożliwi wykonanie nurkowań w kilku interesujących specjalizacjach. Będąc już doświadczonym nurkiem, dobrze radzącym sobie w kilku specjalizacjach, kurs Rescue Diver dostarczy wiedzy jak zapobiegać, rozpoznawać i postępować w sytuacjach awaryjnych, które mogą wystąpić podczas nurkowania. Potwierdzeniem najwyższych umiejętności i wiedzy o nurkowaniu jest certyfikat Master Scuba Diver i nie jest to zwykły kurs, a certyfikat honorowy.

CMAS

Szkolenie w tej klasyfikacji charakteryzuje się tym, że umożliwia uzyskanie certyfikatów w poszczególnych specjalizacjach (np.: płetwonurek jaskiniowy, fotograf, archeolog; nurkowanie w suchych skafandrach). Poza tym możliwe jest uzyskanie statusu płetwonurka, zdobywanie kolejnych umiejętności i poszerzanie wiedzy przez udział w kilkustopniowym szkoleniu. Po odbyciu serii kursów, nabyciu odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, możliwe jest uzyskania stopnia instruktorskiego.

Koszty

Nurkowanie niestety nie jest tanim sportem. Aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem, konieczny jest wydatek rzędu kilkuset złotych. Taka kwota umożliwi odbycie kursu, ale poza ABC nie wzbogaci świeżo upieczonego nurka w niezbędny sprzęt. Tak jak w każdej dyscyplinie ceny sprzętu różnią się w zależności od producenta i „stopnia wypasienia” :) Na zakup kompletu sprzętu konieczne jest uzbieranie kilku tysięcy złotych. Dodatkowe koszty wynikają z konieczności napełniania butli i, co bardziej odczuwalne, podróży „w celach nurkowych”.

Od kilkudziesięciu lat nurkowanie staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Podobnie dzieje się w Polsce. Nurkować może w zasadzie każdy, przy czym już od jakiegoś czasu nie jest to sport dla wybranych, ale sposób na spędzanie czasu i zdobywanie wrażeń dla zwykłych ludzi. Już od jakiegoś czasu nurkować można w zasadzie wszędzie. Niezależnie od tego, czy będzie to pobliskie jezioro, Bałtyk, czy dajmy na to Morze Karaibskie, nurkowanie dostarczy niezapomnianych wrażeń. Kolory roślin i zwierząt są pod wodą wyjątkowe, a przebywanie w swego rodzaju stanie nieważkości pozwoli poczuć się prawdziwie wolnym.

Tekst: Michał Unolt
Licencja: Creative Commons
0 Ocena