Zdrowy tryb życia kojarzy się na ogół ze zdrowym odżywianiem, odpowiednio zbilansowaną dietą, odstawieniem używek, wystarczającą ilością snu oraz regularnym wykonywaniem badań profilaktycznych. Jednak to nie wystarcza. Wymienione czynniki  należy połączyć z aktywnością fizyczną.

Data dodania: 2017-09-26

Wyświetleń: 952

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pływanie - podstawa zdrowego trybu życia

Jak prowadzić zdrowy styl życia?
Poprzez „zdrowy styl życia” rozumie się najczęściej: optymalne zapewnienie zdrowia oraz zminimalizowanie przyczyn ryzyka wystąpienia zachorowań. Ważnym elementem takiego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna, która poprawia wydolność organizmu, dotlenia komórki oraz przyczynia się do lepszego stanu psychicznego. Aktywność fizyczna nie musi być ciężką pracą. Może być to przyjemne zajęcie, takie jak spacer, jazda na rowerze, czy pływanie. Najważniejsze, żeby dostarczała przyjemności i dawała zadowolenie.                                                                                                 

Jakie korzyści daje pływanie?
Doskonałą forma aktywnego wypoczynku jest pływanie. Pomaga utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Może pełnić rolę profilaktyczną, jak również rehabilitacyjną. Pływanie należy do takich form ruchu, podczas których szybko spala się tkankę tłuszczową. Ma korzystny wpływ na układ oddechowy, gdyż zwiększa się pojemność płuc. Pobudza układ krążenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy. Ponadto jest znakomitym sposobem na korekcję wad postawy. Należy również zaznaczyć, że pływanie poprawia elastyczność stawów, angażuje niemal wszystkie grupy mięśniowe, rozciąga je i relaksuje. Przyspiesza regenerację po wysiłku, łagodzi stany bólowe. Uaktywnia wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. W ostatnim czasie modny stał się aqua aerobik. To doskonała alternatywa dla osób, które nie potrafią pływać. Ćwiczenia w wodzie przeniesione z sal fitness doskonale poprawiają kondycję fizyczną, modelują sylwetkę, wzmacniają mięśnie, zapobiegają wielu schorzeniom, ale także wpływają korzystnie na dobre samopoczucie. Dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma już samo poruszanie się w wodzie i nie musi to być wysiłek intensywny.

Podsumowując:
Na prowadzenie zdrowego stylu życia składa się wiele czynników, takich jak dieta, nawyki i nałogi, ale w dużym stopniu również aktywność fizyczna. Pływanie należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Jest formą, podczas której mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. Aktywność w wodzie jest zbawienna dla organizmu, co ma związek z działaniem wody na ciało, które w czasie pływania jest odciążone.

Wskazując na wiele korzyści wynikających z pływania należy zaznaczyć, że jest ono podstawą zdrowego stylu życia, zarówno dla dzieci, ale także osób starszych w każdym wieku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena