Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach lub w skrócie KRIoP, to podmiot podszywający się pod instytucję publiczną, rozsyłający pisma, w których informuje, że spółki dopiero co zarejestrowane nie zrobiły jak do tej pory wpłaty na rachunek bankowy podmiotu w wysokości 110 zł.  

Data dodania: 2013-02-27

Wyświetleń: 1555

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie płać, to oszustwo

Nie należy płacić KRIoP, ponieważ nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Tak jak w podobnych przypadkach, sprawcy liczą na fakt, iż z wagi na niewielkie kwoty, które wyłudzają, przedsiębiorcy prędzej decydują się na zapłatę sumy, traktując ją jako swoją niedbałość, którą łatwiej będzie zapłacić niż drążyć dalej temat.

Sposób działania KRIoP

KRIoP w pewien sposób swoimi działaniami i powiadomieniami wymusza, wprowadzając przedsiębiorców w błąd, sugerując im, iż mają do czynienia z urzędem, rejestrem lub biurem o charakterze publicznym/rządowym. Podmioty wymuszające czy też wyłudzające pieniądze bardzo często nawiązują do Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej czy też Monitora Sądowego Gospodarczego.

KRIoP wysyła pismo w którym informuje, że wskazanego dnia nasza spółka została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Interesującym powinno być już dla nas to, że nie chodzi o rejestr w KRS, pomimo faktu, że wskazywana data o tym by świadczyła. W związku z tym faktem, opłata od wpisu w wysokości 110 zł nie została odnotowana przez KRIoP. KRIoP wysyła nam więc zawiadomienie, iż do określonego dnia należy ją wpłacić na wskazany rachunek bankowy - czyli rachunek KRIoP.

Nie pierwsza to już tak historia

Faktem jest, że to nie pierwsze podobne działania różnych podmiotów, które na celu mają wyprowadzenie niewielkich kwotowo sum od jak największej ilości osób. W ostatnich latach podobne sytuacje dotyczyły takich podmiotów jak CROMSiG (Centralny Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego) i IROMSiG (Internetowy Rejestr Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego), KOzMSiG (Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego), ORF (Ogólnopolski Rejestr Firm).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena