Adopcja, inaczej zwana przysposobieniem dziecka lub usynowieniem, polega na stworzeniu między przysposabiającym i przysposobionym stosunku prawnego takiego jak pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Na skutek tego działania osoba przysposabiana od tego momentu jest traktowana jakby była naturalnym dzieckiem osoby, która ją przysposobiła. 

Data dodania: 2012-10-26

Wyświetleń: 1383

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawne skutki adopcji

Przysposobienie niesie ze sobą wiele istotnych skutków prawnych. Kluczowe jest to, że adoptujący zyskuje władzę rodzicielską nad dzieckiem, którą równocześnie tracą jego rodzice naturalni. Jeżeli biologiczni rodzice przysposobionego żyją, zostaje zerwany jakikolwiek kontakt dziecka z nimi, ponieważ od momentu przysposobienia rodzicami dziecka stają się adoptujący go ludzie. Na przysposabiającym ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, czyli obowiązek utrzymania go i wychowania. Dziecko dziedziczy po przysposabiającym na równi z dziećmi naturalnymi przysposabiającego i w zasadzie także po innych krewnych przysposabiającego. Dziecko nosi nazwisko przysposabiającego, a między adoptującym a dzieckiem tworzy się więź uczuciowa jak między rodzicami a dzieckiem naturalnym.

Prawne formalności

Zgodnie z prawem jest to akt formalny, który może nastąpić tylko na mocy orzeczenia sądowego. Należy o nie wystąpić do sądu opiekuńczego z odpowiednim wnioskiem o przysposobienie konkretnego dziecka. W postępowaniu przed sądem badane będą przede wszystkim kwalifikacje osobiste przysposabiającego, osobowość dziecka oraz to, czy nie jest to dziecko tzw. trudne. Ta zasada działania jest słuszna, aby po przysposobieniu nagle nie okazało się, że z dzieckiem są takie trudności, o których przysposabiający nie wiedzieli wcześniej.

Należy zaznaczyć, iż wyróżnia się kilka rodzajów przysposobienia: wspólne, przez jedną osobę, całkowite, pełne, niepełne; na terenie kraju, zagraniczne. Przed przysposobieniem należałoby zapoznać się z wszystkimi rodzajami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena