Przysposobienie jest możliwe w sposób całkowity, pełny lub niepełny. Aby adoptować dziecko ludzie, którzy starają się o adopcje muszą przejść okres przygotowania do tego. W celu rozpoczęcia procesu adopcyjnego należy zgłosić się do najbliższego lub innego wybranego przez siebie ośrodka adopcyjnego. W ośrodku osoby starające się o adopcje muszą złożyć odpowiednie dokumenty a są to zaświadczenie o stanie zdrowia, zaświadczenie o niekaralności, akt małżeństwa, zaświadczenie o zarobkach, kserokopia pitu, podanie o adopcje, kserokopie dowodu osobistego, oświadczenie o tym, że osoby chcące przysposobić nie leczyły się psychiatrycznie.. W przypadku ośrodków katolickich potrzebne
jest również zaświadczenie od proboszcza parafii. Po złożeniu dokumentów pracownik ośrodka adopcyjnego przeprowadza wywiad środowiskowy w domu osób, które starają się o przysposobienie w celu sprawdzenia ich sytuacji mieszkaniowej i materialnej. Następnie osoby, które pragną adoptować dziecko muszą przejść testy psychologiczne i rozmowy z psychologiem oraz szkolenie. Po przejściu tych etapów przyszli rodzice adopcyjni otrzymują kwalifikację od ośrodka i oczekują na propozycje dziecka. Kiedy pojawi się dziecko otrzymują propozycje i odwiedzają go przez jakiś czas w miejscu, w którym mieszka. Następnie, gdy na podstawie dokumentów są orzeknie o preadopcji jest możliwość zabrania dziecko do domu.
Rozpoczyna się okres preadopcji w czasie, którego kurator sądowy oraz pracownicy ośrodka odwiedzają rodzinę. Jeśli wszystko przebiegnie dobrze to wyznaczany jest termin rozprawy sądowej, na której dziecko zostaje przyznane rodzicom. Należy pamiętać, że adopcja jest bardzo poważną decyzją na całe życie, dlatego osoby chcące przysposobić nie muszą się zgadzać na pierwszą propozycje dziecka jaką otrzymają od ośrodka jeżeli nie czują z nim więzi.
Dziecko może zostać adoptowane przez małżeństwo lub osobę samotną. W przypadku rodzeństwa wskazane jest, aby byli przysposobieni przez jedną rodzinę. Jeżeli pracownicy ośrodka mają jakiekolwiek wątpliwości co do osób oczekujących na przysposobienie mogą przeprowadzić wywiad z sąsiadami tych osób, aby zapytać o daną rodzinę.