Osteopenia jest chorobą, która może doprowadzić do osteoporozy, która zwiększa ryzyko złamań. Jeżeli jednak podejmiesz szybko leczenie możesz się pozbyć tej dolegliwości.

Data dodania: 2014-01-14

Wyświetleń: 1564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osteopenia to  choroba, która najczęściej dotyka kobiet w okresie menopauzy około czterdziestego roku życia. Jest to inaczej stan, gdy mineralna gęstość kości jest niższa niż normalnie, a w wyniku tego są bardziej podatne na złamania. Przy tej chorobie może dojść do rozwoju osteoporozy jednak nie u każdej osoby z osteopenią musi do niej dojść, jeśli podejmie odpowiednie leczenie. Chorobę diagnozuje się na podstawie badanie densytometrycznego. Osteoporoze może stwierdzić jeśli T-score wynosi od -1,0 do -2,5. Dla tej choroby charakterystyczne jest zmniejszenie masy tkanek kostnych.

Przy osteopenii zachowana jest odpowiednia mineralizacja i odkładanie w kościach fosforanów wapnia. Zmniejszona jest natomiast zdolność osób z tą dolegliwością do przyswajani wapnia. Dlatego chorym z osteopenią podaje się wapń oraz środek do jego przyswojenia. Dolegliwość częściej dotyka kobieta jednak może dotyczyć też mężczyzn dlatego powinni oni wykonywać regularnie kontrolne badanie densytometryczne. Przy osteopenii możemy odczuwać bóle krzyża. Zauważalna jest również zmiana sylwetki czyli tak zwany wdowi garb.

Osteopenia jest chorobą w pełni uleczalną. Należy stosować oprócz leczenia farmakologicznego dietę bogatą w wapń oraz dbać o codzienną regularną aktywność fizyczną. Trzeba również zrezygnować z takich składników diety, które mogą opóźniać wchłanianie wapnia. Kiedy podczas densytometrii zdiagnozowano osteopenie pół roku po podjęciu leczenia należy powtórzyć badanie kontrolując czy choroba się nie posuwa. Osteopenie należy leczyć jak najszybciej ponieważ wraz ze spadkiem gęstości mineralnej kości zwiększa się ryzyko złamań. Jeśli choroba postępuje doprowadza to do osteoporozy, w czasie, której gęstość kości jest jeszcze badziej obniżona.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena