Ustawa abolicyjna weszła w życie 15 stycznia 2013 roku i objęła swoim zasięgiem wszystkie osoby, które w latach 1999-2009 posiadały własną pozarolniczą działalność gospodarczą i zalegały z opłatą obowiązkowych składek ZUS. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego powodu składki nie były opłacane.

Data dodania: 2013-01-22

Wyświetleń: 1658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Abolicja zaległych składek spotkała się ze sporym zainteresowaniem i poparciem ze strony społeczeństwa. Ma ona jednak pewne negatywne konsekwencje. Przykładowo osoby, które już zapłaciły ZUSowi zaległe, choć bezprawnie naliczone należności, nie dostaną ich z powrotem od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zyskują jedynie możliwość sądowego starania się o ich zwrot, tak jak kiedyś ZUS pieniądze uzyskał od nich.

Kwota umorzonych składek nie podlega wliczeniu do podstawy obliczenia emerytury kapitałowej. Okresu objęcia abolicją nie uwzględnimy więc przy ustalaniu prawa do świadczeń i wysokości emerytur oraz rent z ubezpieczeń społecznych, do których prawo zależne jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego.

Wniosek o umorzenie zaległych składek

Wniosek o umorzenie nie oznacza natychmiastowego umorzenia składek, gdyż zgodnie z procedurą, przewiduje ona początkowe zawieszenie postępowania w sprawie ściągnięcia zaległych należności, egzekucje komornicze z tego tytułu ulegną zatem wstrzymaniu. Podstawą do ubiegania się o usunięcie negatywnych skutków prowadzenia egzekucji jest decyzja administracyjna.  

Powody zalegania ze składkami

Ustawa abolicyjna jest ustawą powszechną, przez to złożenie wniosku nie jest uzależnione od powodów nieuiszczenia składek. W związku z tym z abolicji mogą skorzystać zarówno ci, którzy nie dopełnili owego obowiązku celowo, uchylające się od niego jak i osoby, które bez własnej winy na skutek niejasnych przepisów tego nie zrobiły.

Dobra wiadomość dla spadkobierców dłużników

Warto na koniec wspomnieć, iż abolicja ZUS dotyczy nie tylko dłużników, ale również ich spadkobierców. Tak więc przejęcie drogą dziedziczenia zobowiązań daje możliwość umorzenia ich według zasady podanej ustawy o abolicji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena