Podatnicy oddający bezpłatnie krew lub jej składniki w Punkcie Poboru Krwi mogą na koniec roku podatkowego odliczyć od dochodów nawet 3,6 tys. zł. Powszechnie znana ulga na krew to w rzeczywistości darowizna krwi.

Data dodania: 2013-01-09

Wyświetleń: 1475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podatnik, który decyduje się odliczyć tę darowiznę, musi pamiętać o obowiązujących limitach. Limit jest bowiem łączny dla darowizny krwi, darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego czy też na cele kultu religijnego. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, ulga ta jest odliczeniem w ramach darowizn, których łączna wartość nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika. Maksymalne odliczenie możliwe jest zatem, gdy podatnik odlicza wyłącznie ulgę na krew.

Warunki oddawania krwi

Kolejnym limitem jest limit biologiczny. Maksymalne jednorazowe oddanie krwi lub osocza nie może przekroczyć 450 ml. Ponadto mężczyźni mogą oddawać krew maksymalnie 6 razy do roku (co 8 tygodni), a kobiety jedynie 4 razy do roku (co 12 tygodni).

W kwestii osocza sprawa przedstawia się nieco inaczej, gdyż osocza w ciągu roku można oddać nawet 25 litrów. Przerwa pomiędzy kolejnym oddawaniem krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni, w przypadku osocza jest to tylko miesiąc.

Warunki skorzystania z ulgi na krew

Za litr oddanej krwi lub osocza można otrzymać aż 130 zł od za rok 2012. Jednak aby było to możliwe, podatnik musi posiadać zaświadczenie z punktu krwiodawstwa o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Nie załącza się jednak zaświadczenia w/w do PIT, a przechowuje się je przez okres lat 5 na wypadek kontroli z fiskusa.

Z ekonomicznego punktu widzenia z pominięciem altruistycznych pobudek oddawania krwi i innych płynów bardziej „opłaca” się oddawać osocze, gdyż można go oddać aż 25 litrów w ciągu roku, co po przemnożeniu przez kwotę 130 zł daje łącznie nawet 3.250 zł ulgi za oddane płyny. Osocze odlicza się osobno od krwi. Tak więc mężczyzna oddający 25 litrów osocza i 2 litry krwi może odliczyć ulgę w kwocie maksymalnie 3.601 zł, kobieta zaś w kwocie 3.484 zł.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena