Z obowiązujących obecnie przepisów dotyczących odliczenia ulgi podatkowej za internet skorzystaliśmy po raz pierwszy w 2011 roku. W tym roku mamy ostatnią szansę na uzyskanie ulgi na takich samych zasadach. 

Data dodania: 2013-01-22

Wyświetleń: 1911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepisy ustawy o podatku dochodowym znów ulegną zmianie i od przyszłego roku ulga internetowa dostępna będzie dla nielicznych.

Po ostatniej nowelizacji zlikwidowana została m.in. konieczność dokumentowania fakturami VAT wydatków za korzystanie z internetu. A zatem - podobnie jak w ubiegłym roku, wystarczającym dokumentem potwierdzającym wysokość wydatków poniesionych na internet będzie zwykły rachunek wystawiony przez uslugodawcę, zawierający dane osobowe obu stron. 

Kafejka i internet mobilny

W związku ze wspomnianą nowelizacją możliwe stało się odliczenie podatku za korzystanie z sieci także poza domem - w kafejce oraz poprzez urządzenia mobilne - telefon czy tablet. Przed tą zmianą obowiązywała zasada, zgodnie z którą możliwe było wyłącznie odliczenie wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika. W wyniku zmian przestało mieć więc znaczenie to, gdzie korzystamy z internetu.

Wydatki w każdej sytuacji muszą być jednak udokumentowane. Warto przy tym wspomnieć, iż wszelkie dowody zapłaty (rachunki, faktury. paragony) należy przechowywać przez okres 5 lat od zakończenia danego roku podatkowego. Jest to nasz obowiązek - w tym okresie fiskus może skontrolować zeznanie podatkowe.

Ulga internetowa w 2013 roku

Dzięki uldze na internet w jej obecnej postaci możemy odliczyć od dochodu wydatki poniesione na korzystanie z sieci do kwoty 760 złotych. Jak wspomniano na wstępie - szykuje się już kolejna nowelizacja przepisów. Zgodnie z nimi z ulgi internetowej za 2013 rok skorzystają wyłącznie osoby, które nigdy wcześniej nie odliczały od dochodu wydatków na internet. Ulga będzie więc miała charakter jednorazowy - przysługiwać będzie tylko na jeden rok. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena