SOLVIT jest bezpłatnym i nieformalnym systemem, który pośredniczy w rozwiązywaniu konkretnie zaistniałych problemów - sporów z administracją publiczną innego państwa członkowskiego UE (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii), powstałych w związku z niewłaściwym stosowaniem przepisów prawa UE. 

Data dodania: 2011-09-09

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

SOLVIT rozpoczął swoją działalność w lipcu 2002 r. i od tego momentu coraz więcej obywateli i przedsiębiorców korzysta z pomocy systemu. W 2010 r. SOLVIT rozwiązał 90% zgłoszonych spraw. W Polsce, Centrum SOLVIT funkcjonuje od maja 2004 r. i działa w Departamencie Spraw Europejskich w Ministerstwie Gospodarki
Jakie problemy można zgłaszać do SOLVIT
wynikające z naruszenia prawa UE z zakresu rynku wewnętrznego spowodowane przez administrację innego państwa członkowskiego zawierające element transgraniczny (np. polski obywatel ma problemy z urzędem francuskim)
SOLVIT nie może zająć się problemem, jeśli:
nie ma on charakteru „transgranicznego” (np. problem polskiego obywatela z polskim organem administracji) dotyczy relacji między przedsiębiorcami dotyczy relacji konsument-przedsiębiorca postępowanie sądowe zostało już wszczęte.
Jak działa SOLVIT
System funkcjonuje na podstawie sieci Centrów SOLVIT utworzonych we wszystkich państwach członkowskich, współpracujących ze sobą za pośrednictwem internetowej bazy danych. Po przedstawieniu sprawy do SOLVIT, Centrum SOLVIT w kraju wnioskodawcy (zwane Zgłaszającym Centrum SOLVIT) najpierw analizuje i sprawdza informacje zawarte we wniosku, aby upewnić się, że problem rzeczywiście dotyczy niewłaściwego stosowania przepisów rynku wewnętrznego, oraz że wszystkie niezbędne informacje zostały przekazane. Następnie wprowadza sprawę do internetowej bazy danych, co pozwala przekazać ją automatycznie do Centrum SOLVIT w państwie członkowskim, w którym wystąpił dany problem (zwanego Prowadzącym Centrum SOLVIT). Oba Centra SOLVIT współpracują ze sobą, próbując rozwiązać problem, a wnioskodawca jest informowany o postępach sprawy, jak i o zaproponowanym rozwiązaniu. Czas przewidziany na znalezienie rozwiązania danej sprawy wynosi 10 tygodni.
SOLVIT jest nieformalnym systemem rozwiązywania problemów, i dlatego też działa o wiele szybciej w porównaniu do formalnych procedur. Wnioskodawca nie ma obowiązku zaakceptowania proponowanego rozwiązania, ale nie ma również możliwości jego formalnego zakwestionowania w ramach SOLVIT. Niemniej jednak, jeżeli dany problem pozostaje nierozwiązany lub zaproponowane rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące dla wnioskodawcy, może on nadal dochodzić swoich praw na drodze sądowej przed sądem krajowym lub wnieść formalną skargę do Komisji Europejskiej.
Dotychczas SOLVIT zajmował się przede wszystkim problemami w następujących obszarach:
zabezpieczenie społeczne zezwolenia na pobyt uznawanie kwalifikacji zawodowych dostęp do edukacji prawo do głosowania prawo jazdy rejestracja pojazdów silnikowych kontrole graniczne dostęp produktów do rynku dostęp do rynku usług podjęcie działalności na własny rachunek podatek VAT, akcyza swobodny przepływ kapitału lub płatności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena