1 stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy prawa podatkowego związane z leasingiem samochodów. Wprowadzone zostało ograniczenie rozliczania rat leasingowych w kosztach prowadzenia działalności, które zależne jest to od wartości danego pojazdu 

Data dodania: 2019-04-18

Wyświetleń: 1118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Prawo podatkowe – jakie zmiany w leasingu samochodów od roku 2019?

Oznacza to, że tylko dla samochodów do wartości 150 000 zł (kwota netto + VAT niepodlegający odliczeniu) możemy rozliczyć w kosztach całą wartość zapłaconych rat leasingowych.

Leasing – jak było, jak jest?

Do końca roku 2018 możliwe było całościowe rozliczanie kosztów leasingu samochodów w kosztach prowadzenia działalności. Wówczas, nie mieliśmy ograniczeń wysokości rat, jakie mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodu.

Zmiana polega na tym, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na leasing samochodu o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych, mają aktualnie narzucone pewne ograniczenie. Mogą rozliczać raty leasingu jedynie w wysokości wynikającej z proporcji. Chodzi tu o stosunek kwoty 150 tys. do rzeczywistej wartości auta. Ważną informacją jest ta, że leasingobiorcy, którzy podpisali umowy w ubiegłym roku, mogą rozliczyć leasing aut luksusowych jeszcze na starych zasadach.

Co na to konsumenci?

Jak pokazują dane odnotowane przez Biuro Informacji Kredytowej, zmiany te znacząco wpłynęły na popyt leasingu aut. Pod koniec ubiegłego roku był on wyższy o 30 proc. niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Leasingobiorcy decydowali się częściej na podpisanie umowy jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad rozliczania leasingu, najmu i dzierżawy aut osobowych.

Inne badania tymczasem wykazały, że samochody o wartości 150 tys. nie cieszą się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy korzystają z tego typu usług. Większość (76 proc.) decyduje się na samochody o wartości nieprzekraczającej 100 tys. złotych. Pojazdy droższe, mieszczące się w granicy cenowej od 100 tys. do 200 tys. poszukiwało 20 proc. osób objętych badaniem. Tymczasem jedynie 4 proc. ankietowanych interesowało się samochodami mającymi jeszcze wyższą wartość, czyli takimi, których koszt sięgał 200 tys. i więcej. Większość, bo aż 94 proc. przedsiębiorców zainteresowana była zakupem tylko jednego auta.

Oferta dostosowana do potrzeb klientów

Pomimo zmian leasing na samochód cieszy się stale dużym zainteresowaniem firm, oferty tego rodzaju są coraz lepiej dostosowane do potrzeb poszczególnych klientów. Przykładowo, ci, którzy zdecydują się na leasing w Santander Consumer Multirent, mogą skorzystać z usług dodatkowych, a konkretnie: z szerokiej oferty ubezpieczeń, Centrum Likwidacji Szkód, Karty Paliwowej i E-platformy. Wygoda i bezpieczeństwo leasingobiorców stawiane są tutaj na pierwszym miejscu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena