Wybierając konto dla swojej firmy, posiłkujemy się różnymi zestawieniami. Wszystko jest jasne, aż do momentu, gdy trzeba bliżej samemu zapoznać się z taryfą opłat i prowizji. W jakich sytuacjach przepłacamy za firmowy rachunek? Na które opłaty i prowizje, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, warto zwrócić uwagę?

Data dodania: 2012-07-02

Wyświetleń: 1272

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przekroczony limit tanich przelewów

Niektóre konta firmowe oferują klientom kilka lub kilkanaście przelewów miesięcznie za damo lub w obniżonej cenie. Po wykorzystaniu puli na przykład dziesięciu przelewów za 1 zł każdy, za kolejne zapłacisz więcej, załóżmy 3 zł. Warto wiedzieć, czy Twoje konto firmowe ma taki limit i jeśli tak, sprawdzić ile wynosi. Oczywiście są rachunki, które takich ograniczeń nie mają i dają możliwość wykonywania dowolnej liczby przelewów przez Internet, bez żadnych opłat.

Opłaty za kartę

Niemal wszystkie konta dla firm dają możliwość korzystania z karty płatniczej umożliwiającej transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów. Niektóre banki nie pobierają miesięcznych opłat za kartę w sytuacji, gdy dokona się transakcji na minimalną, określoną kwotę. Warto wiedzieć, jaka to kwota i starać się w miarę możliwości aktywnie korzystać z karty. To pozwoli spełnić warunek zwolnienia z opłat i zachować w firmowym budżecie dodatkowe pieniądze.

Dokumenty, duplikaty, zaświadczenia

Jeżeli w Twojej działalności zaistnieje konieczność przedłożenia stronie trzeciej dokumentów przygotowanych przez bank na podstawie danych z Twojego rachunku firmowego i poprosisz pracowników banku o ich przygotowanie, licz się z tym, że opłaty nawet za jedną kartkę papieru będą niewspółmiernie wysokie w stosunku do nakładu pracy. Za jedno zaświadczenie można na przykład zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Staraj się unikać takich sytuacji, a jeśli wiesz, że będziesz stale potrzebować dokumentów generowanych przez bank, sprawdź zawczasu tabelę opłat i prowizji pod tym kątem właśnie.

Debet w koncie

Przedsiębiorcy często korzystają z linii kredytowej oferowanej przez bank prowadzący ich rachunek. Dzięki temu zyskują płynność finansową w trudniejszych momentach i mogą na bieżąco regulować swoje zobowiązania. To wygodne i naturalne - bank zna Twoją historię finansową, a Ty nie musisz wypełniać dodatkowych formalności, aby debet w koncie został Ci przyznany. Jednak taka wygoda niekiedy kosztuje więcej, niż w ofercie konkurencji. Banki z tego korzystają i najczęściej oferują lepsze warunki nowym klientom. Dla obecnych, oprocentowanie wszelkich form pożyczek jest z reguły wyższe. Dlatego zawsze wybierając bank, należy sprawdzić, na jakie oprocentowanie będziesz mógł liczyć.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena