Prowadząc jednoosobową działalność, zawsze na początku szukamy rozwiązań i produktów, które umożliwią zaoszczędzenie jak największej ilości pieniędzy. Każda firma jednak, nawet najmniejsza, musi posiadać rachunek bankowy. Czy jednak osoba samozatrudniona może wykorzystywać to samo konto do celów prywatnych i firmowych?

Data dodania: 2012-07-16

Wyświetleń: 2214

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepisy, takie jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, mówią wyraźnie, że firma musi przyjmować niektóre rozliczenia na rachunek bankowy. Wiąże się to z koniecznością udowodnienia źródeł wpływów podczas kontroli i z ogólnych reguł, które narzuca państwo. Jednak żadne przepisy nie określają, że musi być to konto firmowe oferowane przez banki jako produkt dla firm. Mówiąc wprost, czy można do celów firmowych użyć rachunku osobistego?

Rachunek osobisty i firmowy w jednym?

Prowadząc małą firmę, można rozważyć taką ewentualność. Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby wykonywać przelewy z rachunku, którego właścicielem jest jednocześnie właściciel firmy - jest to jak najbardziej dozwolone, mimo iż w wielu źródłach można usłyszeć odwrotną opinię na ten temat. To na pewno tańsze rozwiązanie, które dla niejednego samo zatrudnionego wyda się racjonalnym i oszczędnym pomysłem. Dla banków rzecz jasna niekoniecznie.

Jeśli chodzi o większe firmy lub spółki, taka praktyka jest oczywiście niemożliwa. Jeśli do rachunku dostęp ma mieć kilka osób z równorzędnymi uprawnieniami, musi to być jedno z kont firmowych – tu akurat nie ma wyjścia.

Wady i zalety „połączonego” konta

Kiedy już wyklarowana została sytuacja, w której konto firmowe może być jednocześnie kontem osobistym, warto przyjrzeć się korzyściom płynącym z takiego rozwiązania. Jest ich kilka, lecz żadna z nich nie jest oszałamiająca – na pewno oszczędność pieniędzy może być tym, co skłoni nas do rozważenia takiej opcji. Ponadto mniej formalności zarówno w kontakcie z bankiem, jak i z klientami. To także mniej dokumentów i haseł do zapamiętania. To w zasadzie tyle.

Jeśli chodzi o zalety rozdzielenia spraw osobistych od firmowych, to na pierwszy plan wyłania się porządek i klarowność spraw księgowych. To pomaga zaoszczędzić czas w poszukiwaniu zagubionego przelewu, a w przypadku spornych sytuacji z Urzędem Skarbowym, może pomóc uniknąć wielu nerwów.

Cena

Jaki jest koszt rachunków firmowych? Dla tych, którzy nie śledzą na co dzień cen produktów bankowych, konto firmowe kojarzy się zapewne z niebotycznymi wydatkami. Tymczasem konkurencja ostatnich lat wprowadziła wiele pozytywnych zmian w tym zakresie. Przed wyborem odpowiedniego konta dla swojej firmy warto wesprzeć się zestawieniami publikowanymi w sieci, które dają ogląd na wiele konkurencyjnych ofert i znacznie zmniejszają ryzyko pomyłki.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena