Wniosek o jego otwarcie mogą także składać różne instytucje publiczne czy stowarzyszenia, które – z racji posiadanej osobowości prawnej – muszą funkcjonować w oparciu o konta działające na tych samych zasadach, co konta firmowe.
Przedsiębiorcy a konto firmowe
Konto firmowe zakładane jest zwykle w sytuacji, gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Tym samym najczęstszymi odbiorcami tej usługi bankowej są firmy, korporacje czy spółki. Należy przy tym pamiętać, że również w przypadku otwarcia działalności jednoosobowej jesteśmy zobowiązani założyć konto firmowe. Musimy bowiem rozdzielać finanse prywatne od tych, które służą do wykonywania transakcji o charakterze biznesowym. Co istotne, konta firmowe ułatwiają także rozliczanie z urzędami skarbowymi czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Otwarcie tego typu konta dokonuje się na podstawie wniosku, w którym zawarte są dane o prowadzonej działalności gospodarczej. Aby założyć konto, należy posiadać wpis do CEIDG.
Konto firmowe w innych przypadkach
Mimo swojej nazwy konto firmowe przeznaczone jest nie tylko dla zwykłych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W oparciu o tego typu instrument finansowy funkcjonują różne państwowe instytucje publiczne czy urzędy, m.in. przedszkola, szkoły, uniwersytety i politechniki, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, urzędy skarbowe oraz inne placówki publiczne. Konto firmowe może zostać również podpięte pod działalność fundacji, stowarzyszeń, wspólnot i organizacji pozarządowych, które funkcjonują w charakterze pożytku publicznego. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności tego typu podmioty są zwykle zwolnione z licznych opłat, np. za dokonywanie przelewów zewnętrznych.