Wiele osób chcących rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą, często nie wie od czego tak naprawdę ma zacząć i ile formalności czeka ich po drodze. Także decyzja o wyborze rodzaju spółki nie jest łatwa. 

Data dodania: 2012-05-17

Wyświetleń: 1508

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wpływa na to bowiem wiele czynników, m.in. wysokość kapitału założycielskiego, wielkość przedsięwzięcia, tego czym firma będzie się zajmowała, wymogów opodatkowania i prowadzenia działalności.
I teraz pada podstawowe pytanie: jak założyć spółkę?

Najczęstszym rodzajem wybieranych spółek są spółki z o.o. Taka spółka może być założona przez jedną lub kilka osób fizycznych lub prawnych, bez względu na obywatelstwo czy miejsce zamieszkania. Każda spółka z o.o. musi posiadać minimalny kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 000 zł wniesionych gotówką lub aportem. W umowie spółki należy zawrzeć m.in. jej siedzibę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, podział udziałów.

Po podpisaniu umowy spółki z o.o. następuje rejestracja spółki w odpowiednich urzędach, by nadać jej numer KRS, NIP i Regon. Proces rejestracji spółki z o.o. może trwać nawet miesiąc, jeśli jednak tego czasu mamy niewiele, warto zastanowić się nad kupnem już gotowej spółki.

Gotowe spółki w sprzedaży to najczęściej czyste spółki, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, a więc nie mają żadnych zobowiązań. Gotowa spółka posiada już kapitał zakładowy, w większości przypadków to jego minimalna wielkość, zdarza się, że został już częściowo wykorzystany na opłaty związane właśnie z rejestracją spółki. Czyta spółka na sprzedaż ma już nadany numer KRS, NIP i Regon, wystarczy wprowadzić zmiany w umowie spółki. Gotowe spółki to bezpieczny, szybki i wygodny sposób rozpoczęcia własnego biznesu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena