Czy kiedykolwiek spotkałeś na swojej drodze toksyczne osoby? Czułeś się źle w ich obecności, bo używali manipulacji? Być może miałeś z nimi kontakt, jako przedsiębiorca prowadzący negocjacje. A może spotykasz ich także w domu, wśród członków rodziny lub w towarzystwie znajomych...? Przyjrzyjmy się bliżej takim zachowaniom.

Data dodania: 2016-11-04

Wyświetleń: 2307

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

8 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z manipulacją - cz.1

Ważną myśl na ten temat przekazała Meryl Streep:

"Straciłam wolę do zadowalania tych, którzy mnie nie lubią, do kochania tych, którzy mnie nie kochają i uśmiechania się do tych, którzy nie chcą uśmiechnąć się do mnie. Już nie poświęcę ani minuty na tych, którzy chcą  mną manipulować."
Meryl Streep, J. M. Teixeira


Poznaj 8 sposobów radzenia sobie z manipulacjami

1. Technika Małego Księcia

Mały Książę - bohater książki A. de Saint-Exupery, zadawał róży niestrudzenie to samo pytanie, gdy próbowała sprowadzić ich rozmowę na inne tematy. Jeśli zauważysz, że  rozmówca stara się pokierować negocjacje w inną stronę, niż to planowałeś, zadawaj mu to samo pytanie. Jak długo je powtarzać? Dopóki nie uzyskasz  oczekiwanej przez siebie odpowiedzi.

2. Akceptowanie komplementów

Technika ta może być wykorzystana przeciwko manipulacji związanej z podnoszeniem wartości drugiej strony, dla osiągnięcia przychylności. Polega na przyjęciu i zaakceptowaniu komplementu, czyli niezaprzeczaniu prawdzie o nas. W ten sposób wytrącasz broń z ręki manipulatora. Najprawdopodobniej osoba manipulująca nie będzie więcej próbować. Ważne, abyś zachował wewnętrzny spokój, opanowanie, odpowiednią gestykulację i mimikę.

3. Zamiana oceny na opinię

Zamiast odpierać atak i uzasadniać swoje racje możesz zamienić ocenę w opinię. W ten sposób krytyka staje się mniej groźna. Gdy usłyszysz np. taką ocenę:

„Ty nigdy nie wywiązujesz się na czas ze swoich zadań!”,

możesz powiedzieć:

„Rozumiem, że takie jest Twoje zdanie na mój temat. Czy masz do mnie jeszcze jakieś inne zastrzeżenia?”

4. Demaskowanie aluzji

Trudno poradzić sobie z krytyką, gdy ocena ma formę aluzji, czyli nie jest podana wprost.
np. „W naszym gronie są tacy, którzy nie wykonują obowiązków lidera zespołu i powinni być zwolnieni z tej funkcji.” Tak podaną aluzję najlepiej zdemaskować.
„Jestem liderem zespołu, prowadzę go zgodnie z wytycznymi. Czy uważa Pan, że nie powinnam być liderem?” (demaskowanie aluzji)
W ten sposób zmuszasz drugą stronę do wyrażenia oceny wprost, a potem zamieniasz ją w opinię.

Wśród toksycznych ludzi, manipulatorzy to tylko jedna z grup, której należy unikać. Przedstawię Ci teraz 5 typów toksycznych ludzi.


1. Specjaliści w robieniu Tobie źle, czyli manipulanci
Ten typ szuka Twojego czułego punktu, aby go potem wykorzystać dla swoich celów. Szantaż emocjonalny stanowi przykład takiej manipulacji:
„Jesteś niewdzięczny, a przecież tak wiele mi zawdzięczasz. Gdy mnie już zabraknie to dopiero mnie docenisz, ale będzie za późno.”

2. Notorycznie niezadowoleni
We wszystkim doszukują się negatywów. A to oznacza więcej problemów. Często się skarżą, że los ich skrzywdził. Nie widzą niczego, co może sprawiać radość.

3. Upajający się przeszłością
Dla tej grupy chowanie urazy to najcenniejszy skarb. Najważniejsze dla nich jest to, co wydarzyło się wiele lat temu. W pamięci uykrywają to, co ktoś powiedział lub zrobił. Dzisiejszy dzień nie ma dla nich wielkiego znaczenia.

4. Trudni rozmówcy, czyli fanatycy
Dla nich ważniejsza jest idea niż człowiek. Gdy się z nimi nie zgadzasz, masz inne zdanie, inną opinię mogą Cię zaatakować. Dlaczego? Dlatego, że dla nich istnieje tylko jeden słuszny kierunek myślenia. Fanatyzm to wręcz zaprzeczenie rozmowy. To przeszkoda na drodze do porozumienia.

5. Przeciwstawiający się wszystkiemu
Tacy ludzi walczą przede wszystkim o własne racje. Ich głównym motorem jest to, aby się nie zgadzać. Wyszukują przeszkody zamiast skupić się na rozwiazaniach. Spodziewają się i przewidują wokół spisek, nieszczęście lub podstęp.

W drugiej części poznasz kolejne 4 sposoby radzenia sobie w sytuacjach, gdy ktoś wykorzystuje manipulację do tego, aby realizować tylko własne cele.

Czy potrafisz rozpoznać takie zachowania i się od nich uwolnić?

Urszula Winiarska

Żródło: Cialdini R.B., Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka, Gdańsk 2009
Witkowski T., Psychomanipulacje, Biblioteka Moderatora
manufaktura-radosci.blogspot.com
fot.Kapa65/px
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena