Obcokrajowcy coraz częściej decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej w Polsce. Jedną z najchętniej wybieranych form prawnych przez zagranicznych inwestorów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której prowadzenie jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy.

Data dodania: 2018-03-12

Wyświetleń: 1025

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładanie spółki z o.o. w Polsce dla cudzoziemca

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową działającą w oparciu o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. W kodeksie zawarte są także przepisy dotyczące rejestracji firmy w tej formie. Spółka z o.o. może zostać założona przez jedną lub więcej osób, które nazywamy wspólnikami. Wspólnicy posiadają liczne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest konieczność wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego podczas procesu rejestracji spółki.

Rejestracja spółki z o.o. odbywa się w języku polskim. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona w sposób tradycyjny w urzędzie lub w sposób uproszczony przez Internet (S24).

Tradycyjna rejestracja spółki z o.o.

Tradycyjna rejestracja spółki jest długotrwałym oraz sprawiającym kłopoty procesem, zwłaszcza osobom spoza Polski, które biegle nie mówią w naszym języku. Podczas tradycyjnej rejestracji działalności w tej formie konieczna jest obecność notariusza, który sporządza umowę spółki w formie aktu notarialnego. Czas trwania rejestracji spółki w ten sposób może wynosić nawet kilka tygodni, a każdy, nawet najmniejszy błąd może spowodować konieczność ponowienia całego procesu rejestracji.

Osoba, która zdecydowała się na założenie spółki w sposób tradycyjny musi pamiętać o konieczności pokrycia kapitału zakładowego w wysokości 5000 złotych oraz o innych kosztach, którymi są opłata sądowa za wpis w wysokości 500 złotych oraz opłata za ogłoszenie o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego, które zamieszczane jest w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 złotych.

Rejestracja spółki w sposób uproszczony - S24

Drugim ze sposobów rejestracji spółki z o.o., z którego może skorzystać cudzoziemiec jest założenie działalności przez Internet. Zawiązanie spółki ma miejsce na specjalnej platformie teleinformatycznej udostępnionej w 2012 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pierwszym krokiem, w przypadku tej formy rejestracji jest założenie konta na platformie S24. W serwisie dostępne są wzory dokumentów, do których przedsiębiorca samodzielnie wprowadza dane zakładanej spółki. Dzięki temu obecność notariusza nie jest obowiązkowa, co oznacza niższe koszty rejestracji. Spółka zostaje zarejestrowana w maksymalnie 24 godziny od chwili przesłania wniosku do właściwego sądu rejonowego. Do podpisania dokumentów konieczne jest posiadanie w przypadku obcokrajowców kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Koszty jakie ponosi założyciel spółki to kapitał zakładowy, opłata sądowa za wpis do KRS w wysokości 250 złotych, opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 złotych oraz opłata manipulacyjna operatora płatności.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena