Dynamiczna kontrola zawartości serwisów internetowych jest dziedziną rozwijającą się w coraz szybszym tempie. Nowe zapotrzebowania rynku dyktują powstawanie ciekawych rozwiązań informatycznych i w naturalny sposób tworzy się konkurencja. Klient ciągle ma prawo wyboru - system komercyjny czy opensource?

Data dodania: 2007-07-19

Wyświetleń: 11600

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie coraz dynamiczniej rozwijających się systemów zarządzania treścią witryny (CMS – Content Management System) istotnym staje się właściwy wybór systemu pod kątem naszych zapotrzebowań. Chciałbym w poniższym artykule przeprowadzić krótkie porównanie systemów komercyjnych i w pełni darmowych (opensource), pokazać ich zalety i wady. Dodatkowo system komercyjny przedstawię na przykładzie ICEportal 2 CMS – zaprezentuje jego podstawowe moduły i scharakteryzuję jego funkcjonalność.

Naturalne jest, że klient posiadający witrynę internetową poszukuje wygodnego sposobu zarządzania jej treścią. I Tu pojawiają się systemy CMS. Ich popularność ciągle przybiera na sile, co owocuje rosnącą liczbą dystrybucji zarówno opensource jak i profesjonalnych rozwiązań komercyjnych.

Należy się poważnie zastanowić czego oczekujemy od naszego systemu i ewentualnie jaką dysponujemy wiedzą z zakresu informatyki – może być ona potrzebna do konserwacji i utrzymania systemu w przyszłości. Ten ostatni aspekt staje się kluczowy jeżeli zdecydujemy się na którąś z dystrybucji darmowych, ponieważ będziemy zmuszeni zatroszczyć się o instalację systemu samodzielnie. Z większością prac jakie trzeba w tym miejscu wykonać nie będzie problemu, ponieważ na przykład szablony graficzne są w dość licznych wersjach dostępne za darmo w Sieci, jednak z racji na swoją popularność, są one wykorzystywane na wielu stronach. Musimy się z tym liczyć tak samo jak z koniecznością dość szczegółowego zaznajomienia się ze skryptem – będzie to nas kosztować wiele czasu. Należy jednak ciągle pamiętać, że mówimy o systemie darmowym, nawet w swoich komercyjnych odmianach.
Nie chciałbym w tym miejscu kogoś wystraszyć – jest oczywiście możliwość zlecenia instalacji i wdrożenia systemu agencji interaktywnej, jednak wiąże się to z pewnymi dodatkowymi kosztami. W zamian otrzymujemy system dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb (oczywiście w granicach konfiguracji udostępnianych przez daną dystrybucję). Wadami takiego systemu są powolne działanie oraz mnogość funkcji tak naprawdę zbędnych i nieprzydatnych wielu użytkownikom.

Alternatywą dla produktów darmowych są naturalnie rozwiązania komercyjne oferowane w tej chwili przez wiele firm trudniących się webmasteringiem. Ja skoncentruję się na przedstawieniu tej grupy systemów na przykładzie ICEportal 2 CMS.
Systemy komercyjne cechuje przede wszystkim elastyczność – są one indywidualnie dostosowywane do potrzeb klienta, powstają według jego preferencji i zawierają tylko te opcje których potrzebuje i z których będzie korzystać. ICEportal 2 CMS składa się z modułów podstawowych (przydatnych w każdej wersji systemu) oraz rozszerzonych (potrzebnych niektórym klientom) oraz specjalistycznych (budowanych wybitnie pod kątem szczególnych zastosowań). Trzeba pamiętać że taka personalizacja systemu pozytywnie wpływa na szybkość działania. Dodatkowo decydując się na zakup profesjonalnego systemu zarządzania treścią mamy zapewnione zarówno wdrożenie systemu jak i późniejsze wsparcie techniczne w okresie użytkowania. Zakupując ICEportal 2 CMS klient dostaje jednocześnie indywidualny szablon graficzny oraz możliwość uzyskania dowolnego unikalnego modułu, napisanego na jego zamówienie.
W chwili obecnej ICEportal 2 CMS składa się z następujących modułów podstawowych:
- instalator
- panel administracyjny
- wyszukiwarka
- edytor plików on-line
- system nowinek (newsów)
- galeria
- katalog produktów
- formularz zabezpieczający maila
- edytor strony głównej serwisu
- skrypt sondy (ankiety)
- system szablonów (wygląd strony)

Do tej sporej już listy należy jeszcze doliczyć moduły rozszerzone:
- galeria wyświetlający zdjęcia losowe
- mapa strony (sitemap)
- rejestracja użytkownika i logowanie (w trakcie projektowania)

Dodatkowo System ICEportal 2 CMS posiada unikalną właściwość – ma wbudowany moduł wspomagający pozycjonowanie, oraz szereg modułów ściśle specjalistycznych: system artykułów, automatyczny katalog producentów, system rezerwacji on-line oraz moduł promocji.
Mimo tak zaawansowanej liczby składowych system ICEportal 2 CMS jest ciągle rozwijany. Moduły planowane w najbliższym czasie to między innymi moduł katalogu firm oraz moduł persell pages.

Systemy komercyjne aktualnie dyktują trendy rozwoju w dziedzinie zarządzania treścią co wiąże się z faktem, że nie są one darmowe. Jednak korzyści jakie odnosimy decydując się na taki system są niewymiernie większe od niewygórowanej ceny jaką musimy za niego zapłacić. Klient otrzymuje kompleksowe rozwiązanie wraz ze wsparciem technicznym i profesjonalną obsługą. Wybór systemu pozostaje po stronie użytkownika i powinien być uwarunkowany celem, jaki przed sobą stawia osoba zainteresowana zarządzaniem swoją witryną. ICEportal 2 CMS szczególnie sprawdza się w zrządzaniu rozbudowanymi serwisami zawierającymi wiele podstron i wymagającymi ciągłych aktualizacji. Świetnie sprawdza się w zarządzaniu dużymi galeriami zdjęć, a także dzięki swoim unikalnym właściwościom, skutecznie wspomaga serwisy posiadające dużo podstron które wymagają pozycjonowania na wiele różnych fraz.
Jeżeli sądzisz, że system zarządzania treścią skutecznie ułatwiłby Twoją pracę i stymulował rozwój Twojej firmy zastanów się nad profesjonalnym rozwiązaniem komercyjnym, takim jak ICEportal 2 CMS. Do produktu dołączana jest szczegółowa dokumentacja i nasza firma na życzenie klienta jest w stanie przeprowadzić 4-6 godzinne szkolenie z zakresu obsługi Naszego Systemu.
Licencja: Creative Commons