Taka forma pomocy prawnej pojawiła w Polsce już kilka lat temu. Premiera nie była ani szeroko reklamowana, ani śledzona przez poszukiwaczy nowinek w sieci. Ot po prostu - powstał pierwszy portal prawny, który oprócz treści informacyjnych zaczął oferować porady prawne online. Pomijając fakt, iż początkowo niewiele osób wiedziało o istnieniu tego typu usługi, należy wspomnieć, iż internauci podchodzili bardzo nieufnie do takiej wirtualnej kancelarii. Były to jeszcze czasy, gdy bankowość elektroniczna nie cieszyła się tak dużą popularnością jak obecnie, a przecież aby zapłacić za poradę prawną, trzeba było dokonać transakcji właśnie za pośrednictwem internetu.
Ponadto niemałe obawy wzbudzała konieczność opisania swojego problemu prawnego za pośrednictwem formularza na stronie portalu - przecież trzeba tam podać swoje dane - imię, nazwisko, maila lub nr telefonu. A co, jeśli te dane nie są wystarczająco dobrze przechowywane? Kto w ogóle ma do nich dostęp? Dziś ciągle jeszcze dużo mówi się o zabezpieczeniach danych osobowych, jednak podchodzimy już do tego z dużo większym zaufaniem niż 8-10 lat temu.
Pomimo wymienionych wyżej przeszkód usługi prawne online zaczęły rozwijać się i zyskiwać coraz większą popularność - nie skokowo, raczej powoli ale systematycznie. Dziś trudno już wymienić, ile portali prawnych rywalizuje między sobą w sieci o nowych klientów. Istnieje kilku dużych graczy z kilkuletnim doświadczeniem i wielu mniejszych, a ciągle dołączają kolejni.
Znacznie ciekawsza rywalizacja toczy się między portalami a zwykłymi kancelariami. Jest to bowiem walka podobna do tej, jaką od wielu lat toczą gazety online oraz papierowe. Jednak w przypadku usług prawnych wydaje się, że porady prawne online mają szansę pokonać swojego starszego brata. Na ich korzyść przemawia znacznie niższa cena usług, która przecież idzie w parze z jakością dorównującą poradom tradycyjnym. Nie uprzedzając faktów - wyścig trwa, a na jego zakończenie przyjdzie nam jeszcze poczekać dobrych kilka lat.
W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, zapewnienie odpowiedniego wsparcia prawnego jest kluczowe dla każdej firmy. Stała obsługa prawna, czyli regularne, długoterminowe wsparcie ze strony kancelarii prawniczej lub prawnika, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jednak zanim przedsiębiorcy zdecydują się na takie rozwiązanie, warto dokładnie rozważyć wszystkie plusy i minusy.